Břeclavské hokejové naděje. Foto: archiv oddílu

Mladí břeclavští hokejisté mají za sebou dobrou sezonu

BŘECLAV – Hokejová sezóna 2013/14 byla pro břeclavský mládežnický hokejový klub, co se týče dosažených výsledků zatím nejúspěšnější.

Autor: Jaroslav Raclavský

HRAJÍ I DĚVČATA
V krátké historii občanského sdružení HC Lvi Břeclav, které organizuje sportovní aktivity svých členů od roku 2011, se podařilo během tří let stabilizovat členskou základnu a úspěšně pracovat se sportovně talentovanou mládeží, což se promítá do dílčích úspěchů, které mladá Lvíčata dosahují nejen na poli hokejovém, ale sportovním obecně.

Mladí hokejisté jsou rozděleni do šesti věkových kategorií podle ročníku narození a každá kategorie má svá specifika. V letošní sezoně výrazně vzrostl zájem o lední hokej i mezi děvčaty a klub momentálně eviduje ve svých řadách 10 hokejistek. Výraznou vzpruhou pro hokejové nadšence je fakt, že se klubu daří začlenit i děti, které se pro tento sport rozhodly v pokročilejším věku.

PŘÍPRAVKA
Nejmladší kategorií je hokejová přípravka nazývaná též školka bruslení. Děti si výuku mohou kdykoliv přijít nezávazně vyzkoušet o víkendu na zimní stadion. Klub dlouhodobě a úspěšně spolupracuje s mateřskými školami. Právě v předškolním věku je vhodné s výcvikem bruslení začít. Projekt se těší velké oblibě, není finančně náročný a je přístupný všem dětem. Během tří let se výuky bruslení zúčastnilo již 850 dětí z MŠ. Odrazem této činnosti je stále narůstající počet nových dětí v hokejové přípravce. Klub se zapojuje i do výuky bruslení základních škol. Již třetím rokem spolupracujeme se ZŠ Slovácká, která má bruslařský výcvik v rámci tělesné výchovy. Věříme, že v budoucnu získají zájem i ostatní břeclavské školy.

MINIHOKEJ
První břeclavskou kategorií, která se účastní soutěží Českého svazu ledního hokeje, jsou děti prvních a druhých tříd. Každý klub, účastnící se svazové soutěže, organizuje na svém stadionu turnaj, kterého se účastní dalších 6–8 družstev. Jako jeden z mála klubů měla Břeclav v této soutěži zastoupena dvě družstva. Minihokej je obdoba hokeje hraná na malém hřišti ohraničeném dřevěnými mantinely. Nejmladší Lvíčata letos ve své kategorii dokázala porazit alespoň jednou všechny své soupeře, což dává velký příslib do budoucna. Výsledky těchto turnajů však nejsou to podstatné. Důležité je mít radost ze hry a odnést si příjemný sportovní prožitek.

EUROMINILIGA
Na nejmladší břeclavskou kategorii navazují 3. a 4. třídy. Specifikem této kategorie je přechod v půli sezony z minihokeje na velké kluziště. V rámci této kategorie se mimo soutěže řízené svazem účastní Břeclav mezinárodní Eurominiligy společně s týmy z Rakouska a Slovenska. Před třemi lety se nám podařilo tuto soutěž vyhrát a letos jsme se umístili opět mezi třemi nejlepšími. Při srovnání se silnou konkurencí klubů z měst jako je Bratislava nebo Vídeň se jedná o velký úspěch. Lvíčata se v průběhu Eurominiligy zúčastnila i jednoho netradičního turnaje, který se konal na otevřeném stadionu ve Vídni jako obdoba utkání v NHL.

Ve svazové soutěži jsme v letošní sezoně taktéž patřili k nejlepším. Břeclavská lvíčata dokázala vyhrát taktéž alespoň jednou nad všemi svými soupeři.

ŽACTVO
Mladší a starší žáci jezdí na utkání společně. V těchto kategoriích se již zápasy bodují. Body z utkání obou kategorií se sčítají a družstva bojují o postup do finálové nadstavby, kde se mezi sebou utkávají nejlepší družstva z Jihomoravského a Zlínského kraje. I u těchto kategorií zaznamenal břeclavský klub výrazný výsledkový progres. Před třemi lety se žákům ještě nepodařilo do finálové skupiny probojovat. V loňském roce již ano a letos patřila Lvíčata ve finálové skupině k těm nejlepším. Mladší žáci svoji kategorii dokonce vyhráli. V konkurenci celků jako je Kometa Brno nebo Zlín se jedná o obrovský sportovní úspěch.

DOROST
Nejstarší břeclavskou mládežnickou hokejovou kategorií je mladší dorost (U16). I tady se podařilo najít cestu a klíč k úspěchu. Zatímco soutěže řízené svazem v této kategorii nejsou po sportovní a ekonomické stránce pro kluby z jihu Moravy výhodné, orientace na Rakousko se ukázala jako správná volba. V letošní sezoně se mladší dorost přihlásil do rakouské Bundesligy. Město Břeclav i český hokej Lvi reprezentovali na výbornou a hned v první sezoně se dostali do play off. V konkurenci hokejových akademií to břeclavští hráči neměli vůbec lehké. Po sportovní i organizační stránce soutěž splnila očekávání. Kvalitu soutěže podtrhuje fakt, že i z této soutěže se mohou hráči dostat do předního družstva české extraligy staršího dorostu, jako se to podařilo břeclavskému odchovanci Jakubu Abazajovi.

VÁNOČNÍ TURNAJE
Vrcholem hokejové sezony 2013/14 v Břeclavi byla organizace Vánočních turnajů O pohár města Břeclavi a O pohár starosty města Břeclavi. Na zimním stadionu se uskutečnily čtyři turnaje mládežnických hokejových kategorií – dva dvoudenní turnaje 4. tříd a mladších žáků a dva jednodenní turnaje starších žáků a 2. tříd. Turnajů se zúčastnilo celkem 27 týmů z Čech, Moravy, Rakouska a Slovenska, což představuje cca 500 hráčů a hráček.

Na domácím ledě se nejvíce dařilo starším žákům, kteří svůj turnaj vyhráli. Druháci obsadili skvělé druhé místo, hráči 4. tříd skončili třetí. Umístění je o to cennější, že právě turnaje 4. tříd a mladších žáků byly, co se týče kvality soupeřů, na nejvyšší úrovni.

LVÍČATA V TELEVIZI
Významných úspěchem mladých břeclavských hokejistů a jejich trenérů byla návštěva České televize na zimním stadionu před Vánocemi. Reprezentační trenér ČSLH, který při své kontrolní návštěvě velmi pozitivně hodnotil zázemí a sportovní činnost, doporučil břeclavský mládežnický klub do pořadu ČT Sport Žijeme sportem. Pro břeclavský mládežnický hokej to byla jedna z nejvýznamnějších událostí v jeho historii. Díky podpoře města Břeclav, které práci se sportovně talentovanou mládeží umožňuje, se daří dosahovat výsledků, které naše město reprezentují nejen v ČR, ale i za hranicemi.

Za touto celoroční činností je spousta práce a času, kterou hokeji břeclavští sportovní a hokejoví nadšenci obětují a byla by škoda, kdyby podpora města v oblasti sportu měla v budoucnu kolísat.

V závěru sezony se Lvi zapojili do mezinárodního projektu UNICEF, kdy se zástupci organizace nafotili několik propagačních fotek, které budou na konci dubna vystaveny ve sportovní hale United Center v Chicagu. Partnerem projektu je hokejový klub Chicago Blackhawks a patronem Marián Hossa. Výtěžek z této charitativní akce půjde na sportovní činnost dětí v Sýrii.

NOVÁ SEZONA
Začátek další hokejové sezony Lvíčat je naplánován na květen a červen. V tomto období absolvují letní přípravu na suchu, kdy se přeorientují na jiný druh pohybu – atletiku, gymnastiku, míčové hry, kondiční přípravu a plavecký výcvik. Těsně před začátkem letní přípravy na ledě se uskuteční sportovní tábor v Beskydech. Zúčastnit se ho mohou nejen členové oddílu, ale i ostatní děti. Tábor je zaměřen na rozvoj sportovních pohybových dovedností, kondice, spolupráci v kolektivu a pohybové hry.
Bližší informace o mládežnickém hokeji najdete na www.hclvibreclav.cz.

 

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Program zápasů podle týmů v týdnu 19. 2. 2024 – 25. 2. 2024

HOKEJ 5. TŘÍDY HC Lvi Fosfa Břeclav B HC KOMETA BRNO po 19. 2. 2024 …