Ministerstvo nabízí pomoc občanům, jež postihly sesuvy půdy

Brno – Obyvatelé jihomoravských obcí, v nichž na podzim platil stav nebezpečí kvůli sesuvům půdy, mohou zažádat na ministerstvu pro místní rozvoj o peníze na poškozený byt. Podpora na jeden činí až 30.000 korun, sdělila dnes ČTK ministryně Karla Šlechtová. Lidé mohou žádosti posílat do půli února. Ministerstvo už v pondělí vyhlásilo výzvu pro obce, kterým poskytne peníze na obnovu obecního a krajského majetku poškozeného živelní pohromou.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) vyhlásil měsíční stav nebezpečí v půli září pro Strachotín, Dolní Věstonice, Bulhary a Pavlov na Břeclavsku, kde po vydatných deštích nastaly problémy se sesuvy půdy.

„Podporu ve výši maximálně 30.000 korun na jeden byt poskytujeme ve formě dotace obcím. Obce předají peníze občanům formou příspěvku, a to na úhradu části nákladů na opravu bytu určeného k trvalému bydlení, který poškodila živelní pohroma,“ uvedla Šlechtová. Podle ní se opravou rozumí uvedení bytu do stavu před pohromou nebo do provozuschopného stavu. „Dotaci lze použít na úhradu odbahnění, úklidu a dezinfekci bytu a také na úhradu stavebního materiálu a stavebních prací,“ doplnila Šlechtová.

Lidé mohou posílat žádosti nejpozději do čtyř měsíců od ukončení krizového stavu. Pro Strachotín, Dolní Věstonice a Pavlov končí termín 14. února 2015, pro Bulhary o dva dny později.

Starostové dotčených obcí výzvu přivítali. Voda a sesuvy poškodily nejen obecní majetek, ale také způsobily škody obyvatelům. „Obrátili se na nás lidé, jejichž škoda se pohybuje okolo 50.000 korun,“ řekl ČTK starosta Bulhar Jiří Osička (SNK). Celkové práce na stabilizaci svahu, kde stojí rodinné domy, převyšuje 80 milionů korun. Na to poskytl peníze stát, Evropská unie a podíl nese i obec. O 200.000 Kč budou Bulhary žádat ministerstvo jako obec, zhruba o 50.000 Kč požádají lidé.

Škody zaznamenali i lidé ve Strachotíně, kde sesuvy také ohrožovaly rodinné domy. „Máme problémy především se svahem, ale voda zaplavila asi desítku sklepů v rodinných domech u hřiště. Budeme se snažit získat peníze pro obec, ale i pro občany,“ sdělila ČTK starostka Helena Gutmanová (Nezávislí 2014). Zatím stabilizace svahu vychází zhruba na dva miliony korun, výši škody obyvatel starostka zatím nezná. „Musíme se o všem poradit a teprve potom budeme schopní částku vyčíslit,“ dodala.

Na Břeclavsku začaly sesuvy půdy v září. V Dolních Věstonicích se utrhl svah a půda zasypala rybářskou oblast se dvěma karavany. Nad svahem byla krajská silnice vedoucí z Dolních Věstonic do Pavlova. Ve Strachotíně ohrožoval svah osm rodinných domů, odkud museli hasiči evakuovat obyvatele. V Bulharech se zase sesunula stráň na kopci, na němž stojí 14 domků.

Autor: ČTK
www.ctk.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …