Mikulovský Eurotrialog: jde to i bez mainstreamu a kolotočů

 

Mikulov (kulturissimo.cz) – Již šestnáctý ročník čeká festival nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov. Festival letos proběhne ve dnech 22. a 23. srpna a hlavní dění se odehraje jako vždy v mikulovském amfiteátru, zpestření návštěvníky čeká během doprovodných akcí i na dalších zajímavých místech Mikulova.

„Věříme, že navážeme na vše dobré, co se nám podařilo vybudovat v předchozích ročnících a že náročné publikum ocení náš hudební výběr. Stále se snažíme potěšit zejména hudební fanoušky, kteří svou alternativu nehledají jen ve večerních programech komerčních televizních stanic. Naše motto je žádná pop-music. Žádný mainstream, žádné kolotoče. Jen hudba, za kterou stojí za to přijet,“ vysvětluje dramaturg Romek Hanzlík.

Festival si pochvalují i hudebníci: „Mikulov? Tam je rozkoš hrát“, říká Miroslav Wanek z kapely Už jsme doma: „Festival nepopulární hudby je podle něj příznačný tím, že člověk může jít na cokoli, i když to nezná, a v devětadevadesáti procentech se nezklame. Vždy uvidí a uslyší něco zajímavého.“

Letošní ročník festivalu je symbolicky věnován dvěma hudebníkům, kteří nedávno opustili hudební svět – Filipu Topolovi a Lou Reedovi. Zakladatel festivalu Romek Hanzlík byl mimo jiné dlouholetým manažerem Psích vojáků, kteří zde často vystupovali – nezapomenutelné byly tradiční Topolovy varhanní koncerty. Většina hudebních skupin připravuje i vlastní interpretaci jedné či dvou písní od Psích vojáků, případně od Lou Reeda. Právě Filip Topol je s mikulovským festivalem osobně spjat. Dočkáme se například písní Psích vojáků Chce se mi spát v podání Plastiků, Žiju od Už jsme doma, Černé sedlo od Echt!, Hospoda ve společném podání Krch-off a Pavla Zajíčka. Kapela Zuby nehty si připravila vlastní verzi písně Marylin Monroe pod názvem Jean-Paul Belmondo“.

Dramaturgie festivalu zcela opomíjí střední hudební proud a věnuje se okrajovým žánrům. Není bez zajímavosti, že právě okrajové žánry patří k českým hudebním vývozním artiklům, například skupinu Už jsme doma (vedle např. Ivy Bittové nebo Plastic People) sice neuvidíte v televizní estrádě komerčních televizí, zato jejich CD můžete najít v katalozích hudebních obchodů od New Yorku po Tokio, což samo o sobě svědčí o originalitě tuzemské alternativní scény. Hudba, kde nepřevažuje podbízivost, nýbrž touha sdělovat skrz hudbu svoje autorská poselství, dostává na rozdíl od ostatních festivalů v Mikulově hlavní prostor. Dramaturg festivalu Romek Hanzlík vysvětluje: „V Česku i na Slovensku existuje spousta vynikající hudby, která se nedostane do rádií a televizí. Šíří se jen prostřednictvím internetu nebo klubovými koncerty. My toto hudební podhoubí pečlivě sledujeme a nejvýraznější počiny zveme na festival. Nemusí se jednat jen o zavedená jména, ale i o nové autorské talenty, jejichž čas možná teprve přijde, a právě to fanoušci na Eurotrialogu nejvíce oceňují. Objevujeme dobrou kvalitní hudbu pro ostatní,“ dodává.

A co Vy?  Nechystáte se do Mikulova na nepopulární hudbu?

 

Autor: www.kulturissimo.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …