il.foto, www.jizni-morava.cz

Mikulovské výtvarné sympozium zahajuje

MIKULOV – Letos o prázdninách bude areál mikulovského zámku opět místem setkání současných předních výtvarníků.

Již pojedenadvacáté se zde od 12. července do 9. srpna uskuteční Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“.

Oficiální zahájení měsíčního matiné začne v sobotu 12. července v 19 hodin v zámecké Sale terreně. Na něm účastníci představí sebe a svoji tvorbu a od 20 hodin zahraje na horním nádvoří skupina Krásné nové stroje.

Koncept letošního sympozia nazvaný Blízká setkání sestavil kurátor tohoto ročníku Stanislav Diviš, zakládající člen výtvarné skupiny Tvrdohlaví, v letech 1994 až 1996 odborný asistent na AVU v Praze, od roku 2003 až 2010 vedoucí pedagog ateliéru malby na VŠUP v Praze. Do Mikulova pozval Václava Bláhu, Jana Pištěka, Oldřicha Tichého, Petra Veselého a Aldinu Popaju, pocházejícího z Bosny a Hercegoviny a žijícího ve Švédsku. Teoretikem letošní dílny je Ondřej Čech a roli technické asistentky přijala studentka Viktorie Prokopová.

Stanislav Diviš o tomto plánovaném uměleckém setkání napsal: „Cílem této myšlenky má být zaměření na jedno z tradičních médií a tím je malba. Všichni vybraní autoři jsou bytostní malíři a malbou se kontinuálně ve své tvorbě zabývají. Nový ročník nebude mít přesné zadání tématu, dá se však předpokládat, že prostředí a atmosféra přispějí k tomu, že se někteří účastníci nechají inspirovat místními reáliemi. To, co se jen málokde podaří, se v Mikulově stalo samozřejmostí, sympozium je prestižní kulturní akcí, kterou město každé léto žije. Budeme se s vybranými autory snažit, aby tato úžasná tradice měla důstojné pokračování.“

Nově vytvořená díla všech účastníků sympozia pak veřejnost uvidí na vernisáži 9. srpna. Samotná výstava letošních děl potrvá do 31. srpna.

Jitka Sobotková

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Zmizela kola z nosičů

BRNO, BŘECLAVSKO: Prohlídka historických zajímavostí města měla pro turisty hořký konec.  Jízdní kola upevněná na …