MIH – Češi podlehli USA a v semifinále vyzvou Švédy. Třemi góly rozhodl kapitán Poehling

BŘECLAV

Čeští hokejisté prohráli v souboji o první místo v břeclavské skupině se Spojenými státy americkými 2:4 a v semifinále si zahrají v pátek s vítězem bratislavské skupiny Švédskem. Čeští hokejisté dlouho drželi se zámořským soupeřem krok. Na konci druhé části se ale dvakrát prosadil kapitán Poehling, který celkově v utkání zaznamenal hattrick, a dostal Američany do dvoubrankového trháku. Ten už svěřenci Václava Varadi nedotáhli.Výsledk je Česko : USA 2 : 4 (1:1, 1:3, 0:0) a tím Spojené státy si zahrají v semifinále pikantní duel s Rusy.

Od úvodu utkání se hrálo ve vysokém tempu. V první velké příležitosti se ocitl Safin, který dorážel kotouč bekhendem do odkryté klece, ovšem brankář Spojených států Cayden Primeau vytáhl parádní zákrok betonem. Zanedlouho poté se činil i český brankář Tomáš Vomáčka, který dostal poprvé na turnaji přednost před Jakubem Škarkem. Brankář, kteří patří Hradci Králové, vytáhl parádní zákrok vyrážečkou proti samostatnému brejku Lodnii. V polovině deváté minutě odjel na trestnou lavici Safin a Američané zanedlouho poté svou početní převahu využili. Na konci pohledné souhry Sascha Chmelevski – Vania Lodnia se ocitl druhý jmenovaný sám před bránou a svou příležitostí nepohrdl.

Vedení Američanům dlouho nevydrželo. Ve dvanácté minutě našel Safin před bránou Filipa Chytila, který bekhendem zasunul kotouč přes Primeaua a vyrovnal. Obě mužstva si poté vytvořila další velké šance na skórování, ovšem ani Pastujov, ani zanedlouho Kaut své samostatné brejky neproměnili.

Úvod druhé třetiny nápadně připomínal první část utkání. Hrál se svižný hokej na obě strany. Američané se dokázali dostávat do přečíslení a jedno z nich se jim povedlo ve 28. minutě proměnit. Pastujovovu střelu vyrazil Vomáčka na dojíždějícího Ryana Poehlinga, který měl do odkryté klece jednoduchou práci. Ve čtrnácté minutě dostali Češi takřka na třičtvrtě minuty možnost přesilové hry pět na tři. Tu sice svěřenci Václava Varadi nevyužili, v následné přesilovce pět na čtyři ovšem Nečas našel nádherným křižným pasem na pravém kruhu číhajícího Ostapa Safina, který se do odkryté brány nemýlil.

Vyrovnaný stav ale dlouho nevydržel. Na závěr třetí třetiny si vzal slovo kapitán Spojených států Ryan Poehling a svůj tým přivedl do trháku. Nejprve na konci 39. minuty potrestal Královo vyloučení, když svou střelou z levého kruhu vymetl levý horní růžek brány, jedenáct vteřin před koncem poté americký kapitán vyhmátl kotouč ze skrumáže a poslal jej za záda Vomáčky.

Čeští hokejisté si ve třetí části dokázali vytvořit slušné gólové příležitosti, ale v koncovce se jim nedařilo. Nečas zblízka nepřekonal Primeaua, o několik minut později se neprosadil v dobré příležitosti Dvořák, který poslal kotouč mimo bránu. Čeští hokejisté se neprosadili ani v následných dvou přesilových hrách, ani v následné hře v šesti hráčích bez brankáře. Svěřenci Václava Varadi tak v Břeclavi poprvé prohráli.

Zápas v jménech a číslech

Česko:             Vomáčka – Mikyska, Rutar, Šalda, Galvas, Král, Bednář, Bukač – Kaut, Nečas, Svoboda – Zadina, Hladoník, Kern – Safin, Kondelík, Chytil – Dvořák, Škvrně, Novák

USA:                Primeau – Inamoto, Miller, Anderson, Walsh, Phillips, Keane, Brickey, Mirageas – Lodnia, Chmelevski, Pratt – Messner, Poehling, Pastujov – Kastelic, Dovorany, McManus – Seitz, Miller, Dougherty

Branky a asistence: 12. Chytil (Safin, Bukač), 35. Safin (Nečas, Kaut) – 9. Lodnia (Chmelevski), 29. Poehling (Pastujov), 39. Poehling (Chmelevski, Pastujov), 40. Poehling (Pastujov).

Střely:             25 : 42 (4:12, 7:18, 14:12).
Vyloučení:      6 : 7.

Využití:           1 : 2.

V oslabení:     0 : 0.
Rozhodčí:       Hejduk, Hradil – Tošenovjan, Hlavatý

Diváků:           2103