Memoriál je u konce. Rusové slaví zlato, Slováci překvapení turnaje a Češi skončili na 6. místě

Reprezentační týden je za námi. Češi i přes vydařený start bohužel na medaile nedosáhli. Rusové turnaj ovládli týmově i individuálně. Slovensko se dostalo až do finále. Švédsko v těsném souboji dosáhlo na třetí cenný kov.

Po zklidnění pandemie se dostal na řadu i Světový pohár juniorů do 18 let v Břeclavi a Piešťanech. Uskutečnil se v termínech 2.8. – 7.8.2021.

Před zmiňovaným turnajem se odehrála také přípravná utkání. V letošním ročníku se toho stalo opravdu hodně. Padl rekord a Slováci se dostali až do finále. Znovu jsme zde mohli potkat televizi ČT Sport. Letošní ročník byl doprovázen také olympiádou, jak tomu bylo i v roce 2016, kdy náš Český národní tým vybojoval zlato. Všechny zápasy bylo možné sledovat také na streamech hokejových webů a televizí.

Čeští mladíci skončili letos na 6. místě. V posledním zápase o 5. místo zvítězil tým USA 4:6 a tak jela česká osmnáctka poražena domů. Hlavní trenér nebyl s hrou českého týmu spokojen. Američané byli lepší v bruslení, také byli důraznější a tím i silnější a čeští hokejisti na ně nestačili.

Zápas o třetí místo se konal ve městě Břeclav. Jednalo se o severské derby mezi týmy Finska a Švédska. O vítězi nebylo rozhodnuto až do necelé půlminuty před koncem poslední třetiny, kdy v přesilovce proměnil hráč Švédska Fabian Wagner vítězný gól. Hokejisté Finska se museli tedy spokojit s celkovým 4. místem. Konečný stav na tabuli ukazoval 4:3 a určil bronzovou medaili Švédům.

Vítězi Hlinka Gretzky cupu pro rok 2021 se stali hráči Ruska, kteří už mají nasbíráno pět zlatých medailí. Proti nim se ukázali poprvé ve finále Slováci, kteří sice byli poraženi (2:7), ale byla to porážka se vztyčenou hlavou. V ruském kádru nechyběla ani budoucí hvězda hokeje Matvej Mičkov, který se stal nejproduktivnějším hráčem dějin tohoto turnaje. Za dva roky se má stát jedničkou draftu 2023 NHL. Nyní hraje v KHL, kde má podepsanou smlouvu s SKA Petrohrad. Uvidíme, jestli se stane novým Ovečkinem.

Letošní turnaj se odehrál po dvouroční přestávce. Od začátku všechny týmy ukázaly sílu světového hokeje. Všechny zápasy se hrály v rychlém tempu. Nejlepším brankářem v turnaji se stal Austin Mcnicholas (USA) se 100% úspěšností. Nejlepším hráčem v poli je Matvei Mitchkov (RUS), nasbíral celkem 13 kanadských bodů, čímž přepsal historii turnaje a hned za ním skončil Dalibor Dvorský (SVK) se 12 kanadskými body. Nejlepší český hráč v poli Jiří Kulich, skončil až na 23. místě.

Kluboví břeclavští redaktoři dostali unikátní možnost nahlédnout do šaten hráčů, kteří hráli v Břeclavi v základní skupině (Rusko, Česká republika, Finsko, Švýcarsko) a vytvořili video pro mladé lvíčky, které je dostupné na facebooku a youtube.

Přímo na na místě byla také naše břeclavská fotografka Kamila Krutáková, od které Vám můžeme poskytnout unikátní fotografie: