Mějte bezstarostný odjezd na jarní prázdniny

KRAJ: Prevence se vyplácí, zbytečně neriskujte. 

V pondělí začaly na jihomoravských základních a středních školách jarní prázdniny. Dobu volna a odpočinku někteří tráví mimo svůj domov. Abychom si ale volný čas užili bezstarostně, je potřeba věnovat trochu času i prevenci.

Před výpravou na prázdniny tak nikdy nezveřejňujte svůj odjezd na sociálních sítích. Mohli byste dát informace zlodějům a ti by věděli, že je váš byt nebo dům prázdný. Cenné věci si uschovejte na bezpečné místo a své obydlí dobře zabezpečte. Samozřejmostí je řádná kontrola všech oken a dveří. Pokud budete pryč na delší dobu, požádejte dobré známé nebo členy rodiny, aby vám během této doby pravidelně vybírali schránku, případně jim poskytněte klíče, aby svou občasnou přítomností vytvořili dojem, že váš příbytek není opuštěný. 

Před cestou vozidlem je potřeba se podívat zejména na jeho technický stav. Nejjistější je automobil nechat zkontrolovat odborníky v autoservisu. Při nakládání zavazadel nesmíme zapomínat ani na nejvyšší přípustnou hmotnost vozidla, ta nesmí být za žádných okolností překročena. Kromě tučné pokuty totiž řidiči hrozí i nebezpečí nehody. Přetížený automobil totiž má zcela jiné jízdní vlastnosti. Ty pocítíme zejména v zatáčkách, kdy vůz hůře drží směr a stává se neovladatelným, ale delší je i brzdná dráha. Řidič také musí mít z vozidla dobrý výhled. Zejména na palubní desce a krytu zavazadlového prostoru by neměly být odložené žádné věci. Taková nezajištěná věc totiž může při prudším brzdění zbytečně ohrozit celou osádku. Samozřejmostí je usedat za volant odpočatí a plní sil. Vyrazit na dovolenou hned po náročné práci se totiž nemusí vyplatit. Pro klidnou cestu je klíčové si předem nastudovat celou trasu a v případě dovolené v zahraničí i silniční předpisy všech zemí, kterými budeme projíždět. Zapomínat bychom neměli na poutání bezpečnostním pásem. Zejména děti, které měří méně než 150 cm a váží méně než 36 kg, musí být vždy připoutány do dětských autosedaček a zádržných systémů, které ale musí být správně výškově nastavené. Za žádných okolností ale nikdy nepřeceňujte své síly a plně se věnujte řízení automobilu. Při delších cestách je potřeba navíc počítat i s častějšími přestávkami, kterými můžeme snadno předejít případné únavě a mikrospánku. 

Zdroj: www.policie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …