MARTIN NEŠPOR CHCE ZDOLAT NEJSEVERNĚJŠÍ BOD EVROPY NORDKAPP

Mikulov – Mikulovský cestovatel a dobrodruh Martin Nešpor se chystá na svou další výpravu. Tentokrát chce zdolat nejsevernější bod Evropy. Do norského Nordkappu chce dojet stopem. Vyráží po Novém roce. Opět sám.

„Chci se konečně podívat za polární kruh, chci vidět polární záři, o které jsem dlouho snil,“ říká mladý cestovatel. Jak dlouho bude na cestách, vůbec netuší. „Uvidím, kam mne vítr zavane, kdo mi zastaví a kde se ocitnu,“ říká ke svému plánu-neplánu. Stopování v zimě ho už dlouho lákalo, stejně jako spaní pod širým nebem. „Zajímá mne jaké je to stopovat v zimě, jak reagují řidiči na promrzlého stopaře, a jestli je vůbec ve velkých mrazech a nehostinné krajině možné dostat se až na samotný sever Norska,“ říká Martin Nešpor.

Jeho cesta bude opět velkou neznámou, a jak věří i dobrodružnou. Včetně toho, že se chce stravovat formou dumpster diving. „Když si to volně přeložíte, tak to může být potápění v kontejneru. Což není daleko od pravdy. Ve Skandinávii praktikují, že zboží, kterému prošla záruční lhůta, dají do speciálních kontejnerů a je zadarmo pro lidi, kteří o něj mají zájem,“ vysvětluje cestovatel. Z České republiky chce vyrazit s minimem zásob a chce zkusit, jestli je možné stravovat se uvedeným způsobem. „Nejsem však naivní. Peníze na jídlo mít budu,“ směje se Martin Nešpor.

Na cestu za poznáním skandinávské kultury a mentality, krásami zimní přírody a především za polární září se vydává po Novém roce. Vracet se chce přes Finsko, možná i Rusko a Pobaltí. Kdy se vrátí, netuší. Možná až za tři měsíce.

Martin Nešpor letos podnikl expedici na Bajkal a do Kyrgyzstánu. Cestování je jeho velká vášeň. Na svém FB profilu Martin o cestách říká: „Za peníze utracené za cestování bych mohl mít třeba nové auto nebo spoustu proflámovaných večerů plných drahých drinků. Ale já z toho nic především nechci, ani nepotřebuji. Kromě nespočtu nových zážitků, poznání dalekých míst i zajímavých lidí si odnáším to, co mi nikdo nevezme. Říkám tomu duševní vlastnictví, kde je mimo jiné spousta lidskosti, pokory a lásky.“

js, foto: archiv Martin Nešpor

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …