Proč je až do dneška věrný Malovanému kraji vysvětlil stylově oděný spisovatel Jan Kostrhun. Foto: Jaroslav Švach

Malovaný kraj oslavil padesátiny

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Velmi stylově oslavil 50 let své existence vlastivědný a národopisný časopis Malovaný kraj, a to na lodi Morava na řece Moravě.

Na lodi se sešli významné osobnosti Slovácka, vesměs členové redakční rady časopisu a zástupci médií, aby na cestě do Kostelan nad Moravou a zpět vzpomněli historii i současnost časopisu v příspěvcích šéfradoktorky Evy Kovaříkové, bývalého šéfredaktora Jiřího Jilíka, redaktora Vojtěcha Urbančíka a dalších členů redakční rady, z našeho regionu Karla Křivánka a Jana Kostrhuna.

Malovaný kraj je nekomerční dvouměsíčník o 32 stranách zaměřený na národopis a vlastivědu Slovácka, který založila skupina lidí shromážděná kolem Františka Hřebačky, známého pod pseudonymem Fanoš Mikulecký, který byl mimo jiné známým skladatelem lidových písní a ve filmu Opera ve vinici jeho postavu ztvárnil Josef Kemr.

První číslo Malovaného kraje vyšlo v Břeclavi v roce 1946, v roce 1950 byly kvůli nedostatku papíru rušeny regionální časopisy v celé republice a s nimi i Malovaný kraj. Na jeho znovuvydávání se čekalo 19 let a od roku 1969 vychází dodnes, opět v Břeclavi, nyní díky občanskému sdružení Malovaný kraj.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …