Pondělí , 15 Červenec 2024
Účastníci letošní "dílny". Foto: archiv

Malíři vystavili díla vytvořená v Mikulově

MIKULOV (tz) – V sobotu 9. srpna skončil v Mikulově na zámku 21. ročník Mikulovského výtvarného sympozia “dílna” 2014.

Po slavnostním přivítání hostů, představení umělců a jejich tvorby v Mikulově byla otevřena výstava. „Umělci po dobu čtyř týdnů žili a tvořili ve městě pod Pálavou a na výstavě prezentující na 80 děl je možné zhlédnout malířský soubor, který tvoří průřez malbou současné střední a starší generace. Nutno podotknout, že veškerá vytvořená díla zapadají co celkové tvorby jednotlivých autorů,” píše o výstavě další účastník sympozia, teoretik Ondřej Čech.

Letošním kurátorem byl malíř Stanislav Diviš, který si k sobě do party pozval malíře Václava Bláhu, Oldřicha Tichého, Jana Pištěka, Aldina Popaju a Petra Veselého a stanovil motto letošního ročníku: Blízká setkání. „Sestava vybraných autorů je složená z pěti výrazných malířských osobností profilujících se na české výtvarné scéně v průběhu osmdesátých let a jednoho zahraničního malíře původem z Bosny a Hercegoviny, který se po válce na Balkáně trvale usadil v Česku. Všichni působili, nebo ještě působí, v různých výtvarných skupinách ve třech generačních okruzích. Tento fakt, kdy se setkávají autoři různého zaměření, připomíná setkání různých světů, dalo by se přirovnat k filmovému setkání „třetího druhu“,“ prohlásil o letošní sestavě umělců Stanislav Diviš.

Mikulovské výtvarné sympozium je pořádáno každoročně již od roku 1994 v období letních prázdnin. Aktivity projektu probíhají zejména v prostorách mikulovského zámku ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově. Po čtyři týdny umělci vybraní kurátorem tvoří díla, která na  konci sympozia  představují  veřejnosti na vernisáži, na níž navazuje  výstava prezentující  tato díla veřejnosti v prostorách mikulovského zámku.

Část vytvořených děl zůstává ve sbírce Města Mikulova, která je složena pouze z děl vytvořených v rámci sympozia. Dosud obsahuje více než 380 výtvarných děl mnoha disciplín (fotografie, grafika, malba, plastika, instalace, videoart apod.) a její hodnota dle znaleckých posudků dosahuje přibližně 34 milionů korun.  Dle názoru odborníků se jedná o jednu z největších sbírek současného výtvarného umění u nás.

 

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Peloton Josefa Zimovčáka dorazí do Břeclavi

BŘECLAV / dopravní hřiště v areálu bývalého cukrovaru Josef Zimovčák na svém vysokém kole dorazí …