Made in Mikulov opět překvapil kvalitou vystavovaných děl

MIKULOV

V neděli 19. února odpoledne se mikulovská galerie Efram naprosto zaplnila. Vernisáž již desátého ročníku jedné z nejnavštěvovanějšch výstav této galerie na Husově ulici – Made in Mikulov 2017 – má své stálé ale i nové příznivce.

Nedělní podvečer odstartoval novou hymnou, kterou složili a zahráli Aleš Řezáč a Karel Frantel. Letos se na výstavě určené amatérským výtvarníkům, autodidaktikům nejenom z Mikulova představuje třiatřicet lidí. Všichni tvoří ve svém volném čase, někteří už jsou v penzi, jiní v produktivním věku. Mezi vystavujícími jsou nováčci i stálice. „Úroveň výstavy šla za těch deset let opravdu nahoru. Změnila se technika a jednotlivá díla jsou mnohem propracovanější. Pro samotné výtvarníky je výstava velmi motivující. Sami mi kolikrát říkají, když vidím, co je tu dobrých prací, tak i já mám důvod se zlepšovat a příští rok přijít zase s něčím novým,“ říká organizátorka výstavy, galerista a výtvarnice Sylvy Chludilová.

K vidění jsou obrazy a nejrůznější výtvarné techniky, fotografie, šperky, kovové i dřevěné plastiky či výšivky. Letošní novinkou jsou unikátní betlémy a originální závěsná dřevěná instalace. „Kreativita je nám všem vrozená a každý to máme v sobě. Jen musíme najít odvahu ji v sobě objevit,“ zamýšlí se Sylva Chludilová.

Mezi desítkami vystavených předmětů jsou i panáčci Igráčci, ale úplně jiní, než je známe z obchodů a mnozí z dětství. Miroslav Svoboda měl tuto hračku jako malý velmi rád. „A když se začali před pár lety opět vyrábět, tak jsem si je přetvářel podle sebe a dělám z nich i historické postavy, což je mi velmi blízké,“ říká. Na výstavě je tak k vidění Jan Žižka, vojáci z prusko-rakouské války 1866, ale třeba i betlém nebo Fantomas.

Letošní desátý ročník Made in Mikulov je zajímavý také tím, že pomůže nadaným dětem z mikulovského dětského domova. „Na výstavě jsou k vidění, ale také zakoupení perníčky od paní Harajové. Je na každém dobrovolně, kolik chce přispět a stanoví si tak za perníčky vlastní cenu,“ říká Sylva Chludilová. Jen na nedělní vernisáži se vybralo již 1 500 korun.

Výstava děl uměleckých nadšenců, tvořících ve svém volném čase a mimo svou profesi, potrvá do 19. března.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz, foto: Jitka Sobotková

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

MALÉHrY – Zápisky z cest

BŘECLAV / Obřadní síň židovského hřbitova Břeclav neděle 26.5.2024/ 17:00  MALÉHrY – Zápisky z cest My …