Pondělí , 15 Červenec 2024

Má vzpomínání s Jurou Pavlicou

Kdo by neznal uměleckého vedoucího cimbálové muziky Hradišťan Jiřího Pavlicu. Pod jeho vedením získala muzika a soubor Hradišťan mnoho ocenění, zlatých desek, platinovou desku.
Jiří dělá autorské projekty, píše filmovou a divadelní hudbu. Známe se již od roku 1978, kdy převzal Hradišťan po Jaroslavu Staňkovi, jeho zakladateli, primášovi a uměleckém vedoucím, který toho roku zemřel. Jedna z prvních akcí, která mladého vedoucího napadla, byl pořad, na který byli do Uherského Hradiště pozvaní zástupci nejvýznamnějších folklorních souborů ze Slovácka. Z národopisného souboru Břeclavan to byly dva taneční páry, mezi nimi jsem byl i já a primáš Honza Beran. Součástí programu byla přehlídka krojů a tanečníci zatančili tance ze svého regionu. Tam jsme se poznali s ním i s jeho souborem a od té doby jsme se setkávali pravidelně na různých folklorních akcích. V pořadech ve Strážnici, v soutěžích zájmové umělecké činnosti, později jeho choreografky Vlaďka Košíková a Jana Polášková byly mé tanečnice při studiu na lidové konzervatoři, pak jsme se setkávali při společných vystoupeních Hradišťánku a Břeclavánku a na jeho koncertech. Nyní, poněvadž jsem členem poroty při finále dětského verbuňku v Uherském Hradišti a Jurův nejmladší syn Marek je výborným verbířem, setkáváme se každoročně i tam. Posledně mě Jura chtěl svému synovi představit a říká: „Toto je pan Švach“ a Marek mu odpověděl. „Šak já ho znám, my sme spolem verbovali ve Strážnici.“ A měl pravdu, poněvadž jsme verbíři malí i velcí otevírali MFF ve Strážnici.
Protože na mne Jura Pavlica z jeviště ve středu pomrkával, byl jsem ho po představení pozdravit v šatně. A tak jsme zavzpomínali. Jsem rád, že mám takového kamaráda.

Jaroslav Švach

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …