Lvi prohráli v domácím derby s Hodonínem

Filip Hrbatý

Muži v rámci 13. kola soutěže hostili  v sobotu na svém ledě v derby blízký Hodonín.

V 17:00 hlavní rozhodčí Grygera vhodil první vhazování a zápas, kterému přihlíželo více než 350 diváků, mohl začít.

Start utkání byl v pomalejším tempu, oba týmy jakoby čekaly, co vymyslí druzí, více šancí měli spíše lvi, byl to ale Hodonín, kdo úvodní brankou otevřel skóre utkání. Ve vlastním oslabení se dostal Petr Peš do úniku a z následné dorážky v čase 4:19, už tým soupeře slavil. Srovnáno mohlo být už za dvě minuty, kdy se do výraznější šance dostal Radek Zháňal, bohužel, branka nepadla. Celkově se domácí břeclavští Lvi dostávali do více šancí a v první třetině vyslali na Kotvana, který strážil branku hostů, 12 střel. Znovu to ale byli hodonínští hráči, kteří zvedali ruce nad hlavu, když v čase 9:46 těžili s nepovedené přihrávky břeclavského obránce z rohu. Pod beton propálil brankáře Filipa Krále Lukáš Vacula, který si připsal 1. branku v mužském hokeji. Stav byl tedy 2:0 pro soupeře. Lvi mohli znovu najít rychlou odpověď, Filip Hrbatý, se ocitl sám před brankářem, jeho stahovačka mu ale nevyšla úplně podle představ a šanci tak neproměnil. Hosté se také dostávali do šancí, naši obránci ale dělali vše co bylo v jejich silách, podpoření brankářem Králem. Například ve dvanácté minutě, obránce Marek Göndör zamezil přihrávce na volného hodonínského útočníka a následná ne příliš přesná střela byla pro našeho muže v bráně maličkostí.

Chvíli po čtrnácté minutě se dostal do další šance hrající trenér lvů Filip Hrbatý, ležícího brankáře Kotvana však nepřekonal, když ve střele a následné dorážce trefil pouze jeho beton. V čase 15:30 dojížděl volný puk břeclavský Michal Gabriška, hodonínský brankář si však vyjel až na vrchol kruhů a rozehrávkou uklidil puk mimo hokejku našeho útočníka. Do proti útoku se tedy vydal Hodonín, obětavý obránce a kapitán Lvů Marek Papp, si ale lehl do tvrdé střely. Tlak Hodonína, však ještě nebyl u konce, v tu chvíli pohotovým zákrokem zabránil gólu brankář Filip Král. Hra byla jako na houpačce, o deset vteřin později byl v šanci znovu břeclavský útok v čele s Michalem Gabriškou, který však trefil pouze beton brankáře. Tlak domácího týmu ale přetrvával a dovršen mohl být v čase 16:03, kdy Filip Hrbatý nahrával do prázdné brány Patrikovi Rutkovskému, tomu však přihrávka ani následná střela nesedly a skóre se tak ani v tuto chvíli nezměnilo.

Velmi důležitý moment přišel 17 vteřin před koncem první třetiny, kdy Lvi vstřelili branku. Rozhodčí však rozpažil a signalizoval vysokou hůl, to se břeclavským hráčům, kteří byli přímo u této situace na ledě nelíbilo a kapitán Marek Papp ihned vyjel za rozhodčím pro vysvětlení této situace. Verdikt se však nezměnil a tím pádem ani skóre na světelné tabuli břeclavského zimního stadionu.

Do šaten se tedy po první třetině šlo za stavu 2:0 pro hostující Hodonín.

Do druhé třetiny vstoupili Lvi s touhou po dorovnání, zvládli si také vytvořit první větší šanci, když si z levé strany najel Radim Lenkovič, který se dostal až před brankáře, jeho trefa na prsa, však neprošla skrz. V čase 34:23 se znovu ukázala obětavost našeho kapitána Pappa, který si lehl do dalšího tvrdého projektilu, celkově v tomto zápase zblokoval 6 střeleckých pokusů Hodonína.

Za minutu si dokázal vytvořit další šanci znovu Radim Lenkovič, obrana Hodonína si s ním však dokázala poradit. 3 vteřiny před dvacátou sedmou minutou se odebral na trestnou lvici hodonínský Petr Peš, který hákoval Tibora Sedláčka, Lvi tedy dostali dvě minuty, ve kterých mohli upravit skóre. Domácí si zvládli vytvořit tlak a největší šanci pro dotáhnutí skóre měla dvojice Hrbatý – Rutkovský, kteří opět zkoušeli nahrávku do prázdné, bohužel ani nyní neskončila brankou. Přesilovka utekla jako voda, ale stav byl stále stejný. V čase 30:06, dostal přesilovou hru Hodonín. Lvi ale poctivou obrannou prací zvládli tyto nepříjemné dvě minuty ustát, naopak v nich měl šanci Filip Hrbatý, ke smůle břeclavského týmu, však ani tentokrát nevyšla. V čase 31:26  pískal hlavní rozhodčí znovu a signalizoval vyloučení na břeclavské straně. Hrbatý, kterého se měl tento trest týkat jen kroutil hlavou a nechápal rozhodnutí sudího. Podobný názor měl ale i hodonínský kapitán Petr Peš, který ukázal pěkné sportovní gesto a trest nechal odvolat. Střídačka domácích a přihlížející fanoušci ocenili tento moment potleskem.

Čtyři minuty po polovině zápasu, to zkoušel z úhlu již zmiňovaný hodonínský Peš, břeclavský brankář střelu zblokoval prsy, od těch puk vyletěl do vzduchu, ve kterém ho, pro oko diváka zajímavě, chytla brankářova lapačka.

V čase 34:49 dostali Lvi další trest, za příliš mnoho hráčů na ledě, v tomto oslabení, bohužel vlastním gólem Lvi znovu inkasovali, konkrétně v čase 35:15. Stav byl tedy už 4:0 pro Hodonín a pro domácí břeclavský tým Lvů, to nevypadalo vůbec dobře. Nic výraznějšího se v druhé třetině už nestalo.

Do poslední třetiny se mírně upravila sestava a také taktika, Lvi už neměli co ztratit.

Poslední periodu odstartoval aktivněji Hodonín, který dvě minuty po začátku pálil na břeclavskou bránu. Se střelou si znovu poradil obránce Marek Papp, který puku nastavil své tělo, kotouč se ale odrazil na hokejku hodonínského hráče, který minul téměř odkrytou bránu. Od této chvíle se dostali k hlavnímu slovu Lvi. Ve 44. minutě se dostal do úniku znovu Filip Hrbatý, bohužel znovu svou šanci neproměnil, když trefil tyč, snad už zakleté, hodonínské brány. Puk se ale udržel v útočné třetině domácích, kteří nadále stupňovali svůj tlak.  Nejdříve se jim podařilo vytvořit ne příliš přehledný chumel před bránou, ze které snad jen zázrakem nepadla branka.  Prokletí se prolomilo až v čase 46:19, kdy Lvi konečně procpali puk za záda brankáře Kotvana, když ze sílícího tlaku těžil Radim Juránek, který se z dorážky nemýlil (asistence David Novosedlík). Skóre se tak k radosti domácího týmu poupravilo aspoň na 4:1. Hodonín mohl v zápětí znovu navýšit, Filip Král v bráně s tím ale nesouhlasil a nepustil puk za svá záda. V čase 47:35 mohli diváci vidět ne příliš pěkný pohled, když se po lehkém střetu dvou hráčů k zemi svalil Libor Kocúr, který hrál první utkání po zranění zápěstí. Za nedlouho se však zvládl postavit na nohy a po svých se odebrat na střídačku. Za minutu si Lvi v rozmezí třiceti vteřin zvládli vytvořit další dvě pěkné šance, když zavřeli soupeře ve třetině, branka však nepadla ani v tomto případě. Na druhé straně ani Hodonín nevyužil svou příležitost dva proti jednomu. V čase 51:27 byl břeclavský tým potrestán dvouminutovým trestem za zdržování hry, po vyhození puku mimo mantinely. Nejen že v oslabení Lvi neinkasovali, naopak si pěknou šanci vytvořil Michal Gabriška, gól ale opět nepadnul. To se změnilo v čase 56:26, kdy lvi přidali druhou branku zápasu. Ve své skoro první šanci zápasu se ocitl Filip Hrbatý, který se tentokrát už nemýlil. (asistence Radek Zháňal a Michal Gabriška). Hned za pouhých 36 vteřin se dostal, ve vlastním oslabení, do úniku Radim Lenkovič. Hodonínští hokejisté museli zatáhnout za záchranou brzdu, v podobě faulu. Za této situace se to však rovnalo samostatnému nájezdu. „Věděl jsem, že musím nájezd proměnit“ řekl po zápase zmiňovaný hráč. Jak řekl, tak také udělal, protože se mu nájezd opravdu proměnit povedlo a dotáhl tak skóre na neuvěřitelný rozdíl jediné branky. Stav byl 4:3 pro Hodonín, který byl nucen si vzít oddechový čas. Vypadalo to na pěkné drama, bohužel si lvi stále ještě odpykávali trest a hráli tedy v oslabení. To se podařilo Hodonínu využít, když s dělovkou mezi kruhy nezaváhal Aleš Dufek a v čase 57:44 pozměnil skóre na 5:3. S tímto stavem už břeclavané nezvládli nic udělat a tak v prvním jižanském derby sezóny na domácím ledě prohrávají.

První start v mistrovském zápase za břeclavský A-tým, si dnes připsal břeclavský odchovanec a obránce břeclavské juniorky Albert Schweitzer (2002).

Gratulujeme! Rozhovor najdete níže.

Skóre: Lvi  :  Hodonín   3 : 5  (0:2, 0:2, 3:1)

Počet střel: Lvi: 27 (12, 6, 9)  –  Hodonín: 22 (7, 7, 8)

Vyloučení: Lvi: 3x (6 min)  –    Hodonín: 3x (6 min)

Zblokované střely: Lvi: 7 (nejvíce M. Papp)  –   Hodonín: 4

Diváci: 364

Góly Lvů: Juránek Radim, Lenkovič Radim, Hrbatý Filip

V tabulce se Lvi po 13. kole nachází na 8. místě.

Odkaz na fotogalérii ze zápasu, od Kamily Krutákové najdete zde:

ROZHOVORY:

Milan Novosedlík – Asistent trenéra

Shrnutí zápasů:

První dvě třetiny jsme nehráli absolutně nic. Bylo to z naší strany hodně špatné. Nedokázali jsme si vůbec najít svou roli. Soupeři jsme pak v podstatě nahráli na tři góly. Spoléhali jsme se jeden na druhého, že to za něj odehraje. Nikdo nikomu nepomáhal a nebyl to kolektivní výkon. V poslední třetině jsme proházeli útoky a zkusili jsme hrát vabank a skoro to vyšlo.“

Albert Schweitzer – Obránce

1. Za břeclavské muže jsi hrál v přípravě, dnes jsi poprvé nastoupil do mistrovského utkání, jaký v tom vidíš největší rozdíl?

„Tak rozdíl je v tom, že se hraje o body, taky to je určitě znát v přístupu obou týmů a atmosféře.“

1. Jak se ti hrálo v obrané dvojici se zkušeným Markem Dorou?

„S Markem Dorou se mi hrálo dobře, byla to pro mě výborná zkušenost. Je to nejzkušenější borec a pamatuju si jak jsem na něho koukával, když jsem byl menší.“

1. Jak na tebe působila atmosféra dnešního zápasu?

„Dost! Byl jsem nervózní, ale po pár střídání jsem si zvyk.“

Děkuji za rozhovor

Taky děkuji

Radim Lenkovič – Útočník

1. Tři minuty přes koncem jsi proměnil trestné střílení a dotáhl jsi skóre na rozdíl jediné branky.

Co tomu předcházelo? A co sis říkal těsně před nájezdem?

„Důležité bylo že jsme si řekli že i v oslabení zkusíme dát gól. Dobře mě posunul kotouč mezi obránce Pruďas (Roman Průdek pozn. red.) a já jel sám na bránu a hráč mě fauloval. Věděl jsem že jestli chceme mít ještě nějakou šanci se zápasem něco udělat, musím nájezd proměnit“.

1. Co si myslíš že vám dnes chybělo k výhře?

„Dneska rozhodly zápas naše individuální chyby v 1. a 2. třetině . Do příštího zápasu se musíme vyvarovat chyb a snažit se zabodovat hned další kolo s Uherským Brodem.“

Další, mistrovský zápas odstartuje druhé kolo soutěže. Se všemi soupeří se Lvi musí znovu utkat.