Pondělí , 15 Červenec 2024

Lukáš Helešic a Miroslav Jech jsou mistry světa

HAMBURK, BŘECLAV (juh) – Životního úspěchu dosáhl břeclavský veslař Lukáš Helešic společně s pardubickým Miroslavem Jechem. V Hamburku se stali juniorskými mistry světa na dvojce bez kormidelníka.

Ke dvěma stříbrným medailím z juniorských mistrovství Evropy a po loňském pátém místu ve světové konkurenci, přidal do své sbírky břeclavský veslař medaili nejcennější. Přitom s Miroslavem Jechem z Pardubic jezdí teprve od podzimu. Loňské úspěchy získal s týmovým kolegou Jakubem Starnovským, který už letos patří do vyšší věkové kategorie. Obrovský úspěch pro břeclavské veslování podtrhuje ještě fakt, že trenérem úspěšné posádky je Břeclavan Josef Akai mladší.

Po skvělém výkonu na mistrovství Evropy a náročné přípravě odjížděla naše posádka do Německa s medailovými ambicemi. Velkým zážitkem bylo už slavnostní zahájení šampionátu. „Zahájení bylo velkolepé, odehrávalo se hlavně na vodě, kde byla spousta různých lodí, lodiček a plavidel. V Hamburku je 21 (!) veslařských klubů a zástupci všech vyrazili na zahájení juniorského mistrovství světa. Byla to show na vodě i na suchu,“ ocenil zahajovací ceremoniál reprezentační trenér Josef Akai.

12b

Pak už ale přišel na řadu boj se světovou konkurencí. Vstup do šampionátu se břeclavsko-pardubické dvojici vydařil přesně podle plánu. Svou rozjížďku ve čtvrtek česká loď vyhrála a postoupila přímo do čtvrtfinále  a vyhnula se opravným jízdám, které by odčerpaly další síly.
Také v pátečním čtvrtfinále nenašla naše posádka přemožitele a z prvního místa prošla do semifinále. Ráno před závodem veslaře mírně zaskočilo počasí. „Před čtvrtfinále jsme byli brzo ráno na lehkém tréninku a mlha byla taká, že by se dala krájet,“ popsal nepříjemné podmínky trenér Josef Akai.

Také před sobotní semifinálovou jízdou ukázalo počasí odvrácenou tvář – tentokrát pro změnu pršelo. Ale na výkon břeclavsko-pardubické posádky to nemělo žádný vliv. „Kluci zvítězili systémem start-cíl. Byl to zatím nejtěžší závod. Ale proti tomu co nás čeká ve finále, to nebylo nic. Ale jsme odhodlaní umřít na vodě! Chceme medaili a pojedeme na krev!“ sliboval pře vrcholem letošní sezony za oba své svěřence trenér Akai. Nepříjemnou komplikací ale byly bolesti zad, které postihly Miroslava Jecha. Navštívil fyzioterapeuta z rakouského týmu, protože v české výpravě bohužel žádný nebyl. „Mirek prodělal lehké napravení a cvičení. Bolest je stabilizovaná, není horší, uvidíme,“ netajil se obavou reprezentační trenér.

12c

Touha po medaili ale byla silnější než zdravotní problémy. Helešic s Jechem zajeli finálovou jízdu excelentně a nedali nikomu šanci. Úřadující mistry Evropy z Rumunska Mihaitu Iliuta a Alexandru-Cosmina Macoveie porazili o šest vteřin, třetí Rakušany Christopha Seifriedbergera a Ferdinanda Querfeldatéměř o třináct. To ale neznamená, že šlo o závod snadný. „Bylo to velmi tvrdé, byl to neuvěřitelný závod. Jsme moc šťastní, že máme zlato,“ svěřil se bezprostředně po závodě Miroslav Jech.

Česká loď odstartovala finálovou jízdu nejlépe, ale Rumuni se jí drželi v těsné blízkosti až do poloviny trati, pak už tempu naší posádky nestačili. Helešic s Jechem si vytvořili luxusní náskok a mohli se titulu mistrů světa radovat už před cílovou metou.

12a

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lvům to jde i na kolečkách! Přípravka vybojovala stříbro

I když hokejová sezóna již dávno skončila, řada mladých hráčů FOSFA HC Lvi Břeclav se …