Loupežné přepadení se podařilo objasnit po sedmi letech

BŘECLAVSKO: Kriminalisté obvinili cizince dopadeného ve Francii.

Břeclavsko – Po sedmi letech se podařilo břeclavským kriminalistům objasnit případ loupežného přepadení s tím nejlepším koncem – obviněný putoval do vazební věznice. O tom, že jde o mimořádný úspěch, svědčí také to, že se jednalo o cizince, který se pohyboval po různých místech Evropy. K jeho dopadení přispěla mezinárodní policejní spolupráce.

Případ, kdy došlo k loupežnému přepadení třiadvacetileté ženy, se odehrál 30. března 2012 ve večerních hodinách (https://www.policie.cz/clanek/divku-prepadl-nasilnik-u-vozidla.aspx). Žena přijela vlakem na nádraží do Zaječí. V době, kdy nasedala do svého vozidla, tak k ní přistoupil neznámý muž. Z vozidla ji násilně vytáhl ven a brutálně ji napadl. Sebral jí osobní věci a odcizeným autem ujel pryč. Žena při napadení utrpěla zranění a musela být hospitalizována v brněnské nemocnici.

Událost si okamžitě převzala výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Policisté ihned rozjeli pátrání všemi směry. Z místa činu zajistili veškeré dostupné stopy, které následně zaslali k odborným expertízám. Po vozidle samozřejmě vyhlásili pátrání. Získané poznatky směřovaly k tomu, že muž překročil hranice České republiky a pokračoval odcizeným vozidlem do Rakouska. Podle prvotních informací vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o cizince.

V listopadu roku 2012 jsme byli vyrozuměni, že vozidlo, po kterém jsme vyhlásili pátrání, bylo nalezeno odstavené ve Francii, ale konkrétní poznatky k pachateli se stále nedařilo získat. Teprve v lednu 2017 nastal v případu posun. Od rakouských kolegů jsme obdrželi informace, že se v minulosti na jejich území pohyboval muž, který se zde dopustil majetkové trestné činnosti a jeho vzorek DNA je totožný s tím, který jsme zajistili při ohledání místa činu v Zaječí. I když se rakouským policistům podařilo ustanovit totožnost hledaného muže, ani oni nedisponovali s informacemi, kde by se mohl podezřelý muž nacházet. Na základě nashromážděných poznatků byl vydán Evropský zatýkací rozkaz a pátrání po muži bylo zaneseno do mezinárodní databáze. Dne 12. března 2019 jsme obdrželi informaci z Francie, že se kolegům podařilo hledaného dopadnout a zadržet na jejich území. A pak již následoval rychlý sled událostí.

Muž byl letecky z Francie transportován na pražské letiště, odkud putoval přímo do Břeclavi. Vyšetřovatel provedl nezbytné procesní úkony a zahájil trestní stíhání. Čtyřicetiletého cizince pocházejícího z Rumunska obvinil ze zločinu loupeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku. Soudce rozhodl o vzetí obviněného do vazby, a tak muž v doprovodu eskorty putoval za bránu vazební věznice.

Je obdivuhodné, že po sedmi letech se podařilo případ s mezinárodním prvkem dotáhnout až k vazebnímu stíhání. Nelze také opomenout profesionální spolupráci policistů z několika států, díky nimž se zdařilo hledaného muže zadržet a předat do České republiky.

Zdroj: www.policie.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc – Břeclav 90´

BŘECLAV / park u nádraží 26. května od 17 hodin Městské muzeum a galerie Břeclav …