Jan Podhora s ještě nedokončeným modelem lokomotivy Moravia, který bude od září vystaven na břeclavském nádraží. Foto: archiv

Lokomotiva Moravia se vrátí do Břeclavi

BŘECLAV  – Před 175 lety přijel první vlak do českých zemí a první zastávkou lokomotivy s názvem Moravia byla Břeclav. Brzy se historická lokomotiva v Břeclavi opět objeví.

Příjezd prvního vlaku znamenal v historii města zásadní přelom. Proto břeclavská radnice připravuje ke 175. výročí hned několik akcí. „Město Břeclav vyrostlo na železnici a díky železnici. Dovolím si tvrdit, že vznik železnice byl jedním z největších přelomů v historii Evropy. To, že Břeclav byla prvním místem na území naší republiky, kam vjel parní vlak po regulérní trati, ví málokdo. Mnoho Břeclavanů vnímá tuto skutečnost jen mlhavě a málo kdo zná souvislosti. Proto pracujeme na projektu, který má na tuto událost vytvořit trvalou připomínku,“ říká břeclavský místostarosta Luboš Krátký.

V rámci projektu bude vytvořen model lokomotivy Moravia v měřítku 1:10, bude vydána brožura ke 175. výročí v české i německé mutaci, vystřihovánka papírového modelu lokomotivy, pamětní pohlednice a mince. Projekt vznikl ve spolupráci s muzeem v Hohenau, kde je zajímavá expozice věnovaná železnici a její historii. Proto bude vydán i informační leták o tomto muzeu, který bude k dispozici na břeclavském TIC.

„Projekt by měl také pomoci zvýšit vzájemnou turistickou návštěvnost mezi Břeclaví a rakouským příhraničím. Muzeum bylo možné navštívit již letos v rámci akce Trojzemím na kole a na vodě. Projekt je financován z Fondu malých projektů Jižní Morava – Dolní Rakousko. Náklady na celý projekt činí 506.480 korun, z toho podíl Města Břeclav je 75.989 korun,“ upřesnil místostarosta

Hlavním motivem projektu je samozřejmě lokomotiva Moravia. „Lokomotiva Moravia je symbolem vjezdu prvního vlaku a její reliéf je na pamětní desce na prvním nástupišti. Lokomotivy Moravia a Austria přitáhly 6. června 1839 z Vídně do Břeclavi první vlak po právě dokončené trati. Byly to jedny z prvních lokomotiv na světě typu Mercury. Byly dvounápravové, hlavní rám byl ještě dřevěný, kotel byl obložen dřevem a strojvůdce neměl kabinu. Inspirací byl model této lokomotivy, který je vystaven v muzeu ve Studénce. Podobný model lokomotivy Planet mají i v anglickém Manchesteru,“ říká Krátký.

Autory modelu lokomotivy jsou Jan a Jiří Podhorovi z Hejnice a v současné době je realizace modelu před dokončením. Veřejnosti bude model představen v rámci zářijových Svatováclavských slavností a o jeho umístění město jedná s Českými dráhami.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …