Lesníci ošetřili tůně v Kančí oboře proti komárům

V dubnu hygienici zaznamenali v Kančí oboře mezi Lednicí a Břeclaví vyšší počet komářích larev. „Břeclavská radnice ve snaze zabránit komáří kalamitě požádala Krajský úřad Jihomoravského kraje o poskytnutí přípravku VectoBac z jeho zásob. Tento přípravek pak město předalo pracovníkům Lesů ČR, kteří ošetřili tůně a vodní plochy podle doporučení Krajské hygienické stanice,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček.

Na jaře se v lužních lesích na Břeclavsku rozlévá voda z řek a menších vodních toků. Mnohé tůně zaplní až po kraj a rozlévá se i do lesů. K lužnímu lesu voda patří a svědčí mu. V tomto období se však také začínají líhnout komáři a v některých lokalitách hrozí jejich lokální přemnožení. Proto Lesy ČR vodní plochy ošetřily osvědčeným přípravkem Vectobac, který účinkuje jen na larvy komárů, na ostatní organizmy nepůsobí. Jeho účinná složka, půdní bakterie Bacillus thuringiensis, se přirozeně vyskytuje i v lesních ekosystémech. „Zásah ale musí být proveden v pravý čas, v období, kdy se larvy komárů nacházejí ve 3. až 4. vývojovém stádiu. Pozdější aplikace už nebývá účinná a na dospělé komáry nepůsobí vůbec,“ vysvětlil Jan Dovrtěl z Lesů ČR.
V okolí Pohanska zatím nebyl odborníky z Krajské hygienické stanice zvýšený výskyt komářích larev zaznamenán. Pokud by se tak stalo, byl by přípravek samozřejmě bezodkladně aplikován i v této lokalitě.

Zdroj: www.breclav.eu

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Fosfa a.s. spustila projekt FAIR PLAY

FosfaSport Vyústěním podpory sportovních klubů z Břeclavi a okolí společností Fosfa bylo založení zastřešujícího projektu FOSFA …