foto:itras.cz

Lednický zámek zprovoznil nový okruh

LEDNICE (ber) – Právě uplynulo 111 let od elektrifikace zámku Lednice. Elektřinu sem za použití revolučního řešení zavedla tehdejší společnost Siemens. Po letech se společnost Siemens na zámek opět vrátila, aby umožnila rekonstrukci rozvodny z roku 1903 a transformační stanice z roku 1911.

Na opravy a renovaci přispěla částkou přesahující 200 tisíc korun.  „Jsme hrdí na to, že pomáháme nejen firmám a podnikům efektivně fungovat a růst, ale i takové kulturní památce jako je zámek v Lednici,“ řekl Eduard Palíšek, generální ředitel společnosti. Transformační stanici i původní elektroinstalační prvky odteď uvidí i návštěvníci zámku –  obě části se totiž stávají součástí prohlídkového okruhu.

Kompletní elektrifikace zámku Lednice proběhla na začátku 20. století – v letech  1901-1903. Náročnou zakázkou byla pověřena firma Siemens Schuckert, která elektrifikaci vyprojektovala, dodala veškeré elektroinstalační komponenty a nakonec elektrický proud do zámku i přivedla.

Technologie byla na tu dobu velmi vyspělá a instalace promyšlená, protože elektřina se vyráběla ve vzdáleném mlýně a odtud vedena do zámku a dále do Valtic. Součástí elektrické soustavy bylo jedno z prvních  opravdu dálkových elektrických vedení podzemním kabelem. Kabel se táhl na vzdálenost 17 kilometrů až z Nejdku, kde se mlýn nacházel. Jednalo se na tu dobu o velmi inovativní řešení, které bylo také citlivé vzhledem k zámku a jeho okolí. Krásné panorama novogotického zámku tak nenarušily žádné sloupy elektrického vedení.

Od té doby bylo elektrické vedení ponecháno svému osudu a chátralo. „Víc než sto let se o původní elektroinstalaci nikdo nestaral. V loňském roce tak proběhla úplně první rekonstrukce transformační stanice a rozvodny. Bez příspěvku Siemens bychom ale rekonstrukci museli znovu odložit,“ uvedl Václav Holásek, autor projektu a také syn dlouholeté kastelánky zámku. Holásek pak doplnil: „Je to jedinečná příležitost vidět zařízení z počátku 20. století v tak dobrém stavu. Návštěvníci se rozhodně mají na co těšit.“

Renovace se týkala transformační stanice a rozvodny – vypínačů, světel a kabelů.  Renovovaná část elektroinstalace, byla dokonce osazena původními komponenty značky Siemens Halske a Siemens Schuckert. Náklady na opravné práce části elektrizační soustavy pokryl příspěvek společnosti Siemens v celkové výši 230 tisíc korun. Další úpravy byly provedeny pod vedením Národního památkového ústavu. Restaurátorské práce dodala odborná restaurátorská dílna Flirex. Samotná renovace trvala 3 měsíce.

Informace o historii elektrického proudu na zámku se dozvědí všichni, kteří nyní zámek Lednice navštíví. A to nejen v rámci prohlídkových okruhů, ale i díky zpřístupnění původní rozvodny.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc – Břeclav 90´

BŘECLAV / park u nádraží 26. května od 17 hodin Městské muzeum a galerie Břeclav …