Kultura je dlouhodobě podfinancována, musíme s tím začít něco dělat, říká starosta Koštial

Mikulov – Rozpočet města na letošní rok budou zastupitelé schvalovat 18. Rozpočet města na rok 2015 se již finalizuje. Zastupitelé jej budou schvalovat na svém prvním letošním zasedání ve středu 18. února. Zasedání zastupitelstva města je veřejné a začíná v 16 hodin ve velké zasedací místnosti Městského úřadu Mikulov.

Podle sdělení starosty města Rostislava Koštiala byl finančnímu výboru města Mikulova předložen téměř vyrovnaný rozpočet. Ve středu 28. ledna se s ním seznámí na pracovním jednání také všichni zastupitelé města. „Rozpočet máme opět vyrovnaný díky přebytku z loňského roku ve výši zhruba čtyřiceti milionů korun. Peněz je málo jako vždy na pokrytí všech potřeb, ale na rozpočtu jsme intenzivně a odpovědně pracovali,“ řekl starosta. Velkou diskusi očekává o ekonomice kultury. „Nyní už víme, že kultura v objemu a kvalitě, jakou zde za poslední roky máme, je dlouhodobě podfinancována. A musíme s tím začít něco dělat,“ doplnil starosta.

Mikulov je jedním z nejnavštěvovanějších měst v celé zemi a Českou centrálou cestovního ruchu byl vybrán mezi TOP destinace v ČR. Finance, které však věnuje do oblasti kultury a cestovního ruchu, jsou v porovnání s jinými městy se stejným počtem obyvatel nízké. „Například Napajedla ročně investují do kultury dvanáct milionů korun, Choceň jedenáct. To mne hodně překvapilo,“ řekla místostarostka Marie Leskovjanová, do jejíž kompetence kultura spadá. Mikulov, přitom jaký má rozsah a kvalitu kultury a akcí, investuje ročně šest milionů osm set šedesát tisíc korun. „Tato částka je kompletní včetně dotací spolkům, provozu kina, Mikulovského výtvarného sympozia i vinobraní. Jsou v ní zahrnuty všechny kulturní akce, které město pořádá včetně provozu společnosti Mikulovská rozvojová, která akce zabezpečuje,“ vyčíslila místostarostka.

Největšími investičními akcemi v letošním roce bude zateplování budov škol na ulici Valtická a Hraničářů. „Během roku bude také docházet k výrazným rozpočtovým změnám, protože budeme reagovat na dotační příležitosti s ohledem na strategický plán města,“ řekl Rostislav Koštial. Mikulov má připraveny další velké projekty, které se budou ucházet o dotační tituly. Jedním z nich je polyfunkční sportoviště u sportovní haly v rozsahu zhruba dvanácti milionů korun a druhým kruhová křižovatka na ulici Pavlovská. Další plánovanou investicí je retardér na příjezdu od Milovic, který by měl zpomalit především kamionovou dopravu.

Kromě diskuse o financích do mikulovské kultury starosta očekává, že zastupitelé povedou debatu také o hazardu ve městě. Do městské kasy ročně od velkých provozovatelů kasin přiteče kolem třiatřiceti milionů korun, které mohou být využity i na financování kultury a sportu. S nyní diskutovaným zákazem provozování hazardu ve městech se může situace podle vedení mikulovské radnice značně zkomplikovat. „Plošný zákaz hazardu považuji za špatné rozhodnutí a já osobně jsem spíše pro regulovaný hazard, což my už roky úspěšně děláme,“ doplnil starosta Rostislav Koštial. O novele loterijního zákona se poslední měsíce hodně diskutuje mezi zákonodárci.

Návrh rozpočtu města Mikulov na rok 2015 najdete v nejbližších dnech také na www.mikulov.cz.

js

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Uzavření pokladny MÚ Břeclav v pátek 2. června

BŘECLAV / Městský úřad Břeclav Z technických důvodů bude v pátek 2. června mimo provoz …