il.foto

Kulatá (nejen) atletická jubilea se sešla v těchto dnech.

Antonín Kavan slaví 70 let
Sedmdesáti let se dožívá Antonín Kavan, známý hustopečský sportovní funkcionář a trenér. V Hustopečích propagoval a trénoval fotbal a házenou. V roce 1974 byl zakladatelem ženské atletiky ve spolupráci s Lokomotivou Břeclav. Založil celek žen, který byl několik let účastníkem krajského přeboru. Mezi jeho nejznámější svěřenkyně patří například sestry Radka a Broňa Háderovy, Jarka Ungerová, Eva Urbánková, Blanka Vaňková a další. Propagoval atletiku i ve Velkých Pavlovicích, kde působil jako ředitel gymnázia.

Radek Lucký má Arahamoviny
V těchto dnech se dožívá 50 let další člen silného atletického ročníku 1964, který slavil úspěchy v osmdesátých letech. Patřil mezi vrhače, jeho nejoblíbenější disciplínou se stalo kladivo, i když začínal spíše jako koulař (koulí 6 kg 13,87 m). Jako junior překonal mužský kladivářský rekord (42,54), který pak držel více než 30 let, současně byl držitelem rekordu juniorského šestikilogramovým kladivem (43,62). Na mistrovství Československa získal medaile v letech 1980 a 1982.

Nejlepší vytrvalec Břeclavska se dožil 70 let
JIŘÍ KAŇA začínal se sportem poměrně pozdě. V mládí se sice pletl mezi hasiči, ale jeho prvním sportem byl lední hokej, který hrál na učilišti v Bratislavě, kde se vyučil mechanikem kolejových vozidel. K atletice se dostal na vojně v Holešově, kde běhal 3.000 m. Po návratu z vojny chvíli trvalo než se přihlásil mezi atlety Lokomotivy Břeclav, kde běhal většinou stejnou trať. Tehdejší vytrvalec Rudolf Hanáček ho přemluvil k přespolním běhům, a tak se postupně dostal i k prvnímu maratonu, který běžel na mistrovství Československa. Obsadil v něm 29. místo v čase 2:43:26,8 hodin. Neměl žádné výhody v zaměstnání, běhal každý den ze svého bydliště v Kosticích do Břeclavi do zaměstnání. Postupně se dostal do reprezentace hlavně zásluhou skvělého maratonu v Polsku (2:18:47:22), který je dodnes nejlepší na Břeclavsku s velkým náskokem. V roce 1980 byl nominován do širšího výběru pro olympiádu v Moskvě a zúčastnil se kvalifikačního závodu v Moskvě. To mu bylo již téměř 40 let. Poté se zaměřil na veteránskou atletiku. Byl na několika mistrovstvích světa s dobrým umístěním například v Bruggách na půlmaratonu, vyhrál závod na 100 km ve Francii a mistrovství světa v běhu do vrchu v Mariánských Lázních. Trénoval s Františkem Bartošem pod vedením trenéra Procházky z Vítkovic. Byl v letech 1975 – 1979 pětkrát nejlepším sportovcem břeclavského okresu.

Vícebojař a oštěpař slaví Jiří Kruták 50 let
JIŘÍ KRUTÁK začínal již jako mladší žák v družstvu trenéra Jiřího Horníka. V žactvu vynikal především ve vícebojích. Získal na mistrovství Československa dvě stříbrné medaile ve vícebojích, další medaile získal v oštěpu juniorů a dorostu. Byl také prvním oštěpařem, který se dostal přes 60 metrů (60,02 m v roce 1983). Jeho trenérkou byla Vladimíra Freisová, pocházející z Krumvíře. V kategorii mužů již téměř nezávodil, věnoval se trenérské činnosti v Lokomotivě Břeclav a na ZŠ Slovácká v Břeclavi. Mimořádné úspěchy měl jako vedoucí žákovských atletických družstev, která vyhrála několikrát Pohár Československého rozhlasu a Mezinárodní čtyřboj.

Legenda poštorenské kopané se dožívá šedesátky                                                                                                                           IVAN DVOŘÁK šedesátiletý. Minulý týden slavil životní jubileum Ivan Dvořák, jedna z legend poštorenské kopané v 70. a 80. letech, který v současné době trenérsky působí u rezervního týmu MSK Břeclav. Do dalších let jemu i dalším sportovním oslavencům přeje naše redakce pevné zdraví a hodně krásných zážitků s oblíbeným sportem!

-LK-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hokej: deváťáci bojují o extraligu!

HOKEJ Hokej: deváťáci bojují o extraligu! Jakub Jukl, Hana Březovičová fosfasport.cz Máte pocit, že v …