foto: krajkarka.cz

Krajkářka předvede své umění v synagoze

BŘECLAV (nz) – Břeclavská synagoga bude od čtvrtka hostit zajímavou výstavu krajkářky Olgy Mikulášové.

Umění krajkářství má v našich zemích dlouho tradici a bez nadsázky jej můžeme nazvat rodinným stříbrem českých zemí. Paličkovou krajku známe již z 16. století a od té doby se úsilím šikovných krajkářek dokázala rozvinout v krajku moderní. Olga Mikulášová, rodačka ze Znojma, dnes žijící ve Valticích, se tomuto umění věnuje již více než 10 let. Za tuto dlouho dobu se ve svém umění dokázala natolik zdokonalit, že v roce 2009 absolvovala Vyšší odbornou školu textilních řemesel v Praze. Obor ručně paličkované krajky studovala pod vedením Lenky Malátové, autorky populárních knih o paličkování.

Jak sama říká, paličkování je její láskou a vášní, svobodným projevem s možností růstu. V paličkování nejde zažít „stop stav“, pořád je co zlepšovat, nuda z opakování nehrozí. Vypaličkovat se dá i ze smutku, v deštivých dnech si upaličkuje sluníčko. V krajce vyjadřuje své emoce, radost i bolest, svůj vztah k životu. Paličkování je prý výborné i na procvičení a udržení mozku, pravá hemisféra zde musí spolupracovat s levou.

Paličkovaná krajka vzniká křížením a přehazováním nití navinutých na malých dřevěných paličkách, které při práci překrásně zvoní. Nitě se táhnou a přišpendlují k předkreslenému vzoru – podvinku, přišpendlenému na válci – herduli, naplněném dřevěnými pilinami nebo senem. Nakonec je potřeba ještě stojánek k usazení herdule, trocha trpělivosti a chuť pustit se do díla.

To s jakou chutí tvoří své dílo Olga Mikulášová bude možné shlédnout na výstavě paličkované krajky v synagoze. Slavnostní zahájení bude 13. listopadu v 17 hodin a výstava potrvá až do 25. ledna. Výstava navíc bude prodejní, výtěžek z prodeje poputuje na charitativní sbírku SOS dětských vesniček. Proto neváhejte možnost shlédnout poctivé řemeslné dílo, a třeba si i ukázku zakoupit domů a podpořit tak dobrou věc.

olga-mikulaskova-palickovana-krajka

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Park žije! Anna Habancová & Tomáš Janoška

BŘECLAV / park u nádraží 21. 7. 2024 18:00 Organizátor: Městské muzeum a galerie Břeclav …