Kouzelné obrázky

BŘECLAV / Havlíčkova vila, Třída 1. máje 418/37

12. 11. 2022- 31. 03. 2023

Příroda a bezstarostnost. Lidová tradice a kultura. Výstava Kouzelné obrázky připomíná prostý život na venkově, který každý z nás alespoň na chviličku okusil.

Obsahuje výběr z děl legendy papírových vystřihovánek Kornelie Němečkové, doplněné o tvorbu tří naivních umělců z Moravy a Slovenska: Adžany Modlitbové, Františka Pavlicy a Miroslava Potomy.

Vystavená díla trojice naivních umělců si lze zakoupit. Část z prodejní ceny jde na podporu činnosti nadačního fondu Moravská krása.

VERNISÁŽ
12. 11. 2022, 16.00
v Havlíčkově vile, Třída 1. máje 418/37, Břeclav-Poštorná
s cimbálovou muzikou a občerstvením za účasti všech vystavovaných autorů

KORNELIE NĚMEČKOVÁ
Pamatujete si slavný motiv červené holčičky v kroji s ptáčkem v ruce, který se objevoval v úvodní znělce populární dětské relace České televize Zpívánky? Jeho autorkou je Kornelie Němečková, výtvarnice a grafička, narozená v roce 1932 ve Vsetíně. Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu v poválečném Gottwaldově. Řadu let pracovala jako módní návrhářka a lektorka výtvarné výchovy v Ústředním domě pionýrů a mládeže v Praze. Učila městské děti, jak rozmanitá a inspirativní je lidová kultura z jejího rodného Valašska. Shodou náhod si našla cestu k papírovým vystřihovánkám, kterým se věnuje desítky let a jsou s jejím jménem navždycky spjaté.
Kornelie Němečková je umělkyní světového formátu. Má za sebou na čtyřicet autorských výstav, přičemž téměř stejný počet pro zahraniční umístění (do Athén, Berlína, Budapešti, Káhiry, Osla, Krakova, Vídně a jinam) připravila společně s manželem, významným sochařem Zdeňkem Němečkem (16. listopadu 1931 – 18. prosince 1989).

Výstava připomíná letošní 90. narozeniny ilustrátorky a mistryně v práci s nůžkami. Součástí expozice jsou nejen její ikonické papírové vystřihovánky, ale taky knižní ilustrace a grafické listy.

Reportáž z návštěvy u Kornelie Němečkové si můžete přečíst na našem blogu.

ADŽANA MODLITBOVÁ
Naivní výtvarnice a šperkařka. Adžana Modlitbová žije v Pezinku na Slovensku. Její obrazy se vyznačují naivním, čistým zobrazováním světa a jeho vnímání. Zachytává krásu slovenské krajiny a lidí, fascinaci lidovými motivy, ale také svoje sny a představy. Inspiruje se tradičními slovenskými kroji a ornamenty, kdy do obrazů vkládá jejich fragmenty a stylizace.
Slovenská malířka patří k Poradnímu sboru pro výtvarnou tvorbu Národního osvětového centra sídlícího v Bratislavě. Pro podporu výtvarného umění, drátenictví a jiných uměleckých aktivit pro širokou veřejnost otevřela a vede občanské sdružení ART 40. Aby přiblížila naivní umění veřejnosti, založila a od roku 2018 organizuje mezinárodní výstavu naivního umění na Slovensku s názvem NAIVA BRATISLAVA.
Pod značkou Originálna.SK navrhuje a vyrábí drátěné šperky z nerezového a měděného drátu, které doplňuje minerály a polodrahokamy. Působí jako lektorka drátenictví pro děti.
Na výstavě jsou k vidění její obrazy i drátěné výrobky.

MIROSLAV POTOMA
Vysloužil si přezdívku slovenský Josef Lada. Miroslav Potoma pochází ze Stročína nedaleko Svidníku. V jeho naivním malířství nelze přehlédnout množství vzpomínek a inspiraci z dětských let. Na plátno, dřevo i sklo přenáší idylické příběhy venkovanů. Jejich života, práce, zábavy i odpočinku ve všech ročních obdobích. Potomovy obrazy jsou plné harmonie, lidského optimizmu a upřímnosti. Připomínají pohádky z časů minulých, a přece zobrazují realitu našich rodičů a prarodičů, těžkou a zároveň pokojnou. Obrázky z idylického života na venkově úspěšný umělec zasazuje do nádherné slovenské krajiny.
Miroslav Potoma se pravidelně účastní výtvarných soutěží doma i v zahraničí. Svoji poutavou tvorbu představil na Slovensku, ale i v Česku, Polsku, Francii, Německu, Izraeli, Rusku nebo Srbsku.

FRANTIŠEK PAVLICA
Malíř z Hroznové Lhoty na Slovácku a Slovácka. Kromě štětce František Pavlica ovládá práci graficky-litografickou, ilustruje, pořádá výtvarná sympozia, vyrábí došky a je vynikajícím vinařem. Jeho výtvarná tvorba těží z místních bohatých kulturních tradic. Malby a grafiky s autentičností a pravdivostí nejčastěji tvoří technikou barevné litografie. Motivem mu bývá slovácký folklór, svatby, slavnosti, nebo zobrazuje leckdy lidským dotekem nedotčenou slováckou krajinu. Výjevy ze života sedláků a venkovských obyvatel vycházejí z umělcovy vlastní zkušenosti a života v regionu v 21. století. 

Zdroj: www.breclav.eu

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Víťův brácha

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 19. 04. 2024 od 19 hodin Václav Otáhal …