foto: Jana Rozková

Kostel zahájil oslavy 20. narozenin. Pod věží vystoupil Pavel Helán

Hustopeče – Kostel svatého Václava a Anežky České na Dukelském náměstí se letos dožívá dvaceti let a v pátek 19. září začal s oslavami. Pod kostelní věží vystupoval písničkář Pavel Helán s cimbálovou muzikou Kyničan. Koncert se konal přesně v místech, kde dřív stával původní gotický kostel.

Na oslavy se svatostánek poctivě připravoval. Třetí zářijový týden v něm úřadovali dělníci. „Kostel prochází drobnějšími úpravami. Opravila se klubovna, máme nachystanou další část rekonstrukce divadelního sálu. Natřely se všechny vstupní dveře, malovalo se. Přece jenom dvacet let, je dvacet let,“ vyjmenoval děkan Pavel Kafka.

Po kosmetických úpravách už mohly přijít na řadu samotné oslavy. Začaly v pátek 19. září koncertem písničkáře, finalisty Československo má talent Pavla Helána a cimbálové muziky Kyničan.

Lavice pod kostelní věží byly zaplněné do posledního místa. Posluchači si mohli představovat, že sedí v původním gotickém kostele, který byl poškozen při pádu věže v roce 1961 a následně odstřelen. Lavice stály totiž přesně na jeho místě. V kombinaci s jasnou oblohou a nasvíceným středem města byl koncert jedna velká romantika.

„Kostel se stále už dvacátým rokem zabydluje. Já v něm působím pět let, přede mnou tady byl Pavel Bublan, před ním monsignore Václav Fišer. Vystřídalo se tady také spoustu kaplanů a lidé na ně rádi vzpomínají. Život farnosti je každým rokem jiný. Zatím mám pocit, že to pořád nějak roste,“ shrnul dvacet let kostela Kafka.

Druhá část oslav se bude konat na svátek svatého Václava 28. září 2014. Generální vikář bude sloužit v kostele slavnostní mši svatou, při které bude mimo jiné pokřtěna i publikace shrnující dvacet let života farnosti.

 

Hustopečskému kostelu můžete pomoci i Vy. Přispějte na opravu společenského sálu v kostele.

Pomozte dokončit rekonstrukci společenského sálu v kostele svatého Václava a Anežky České. Přispějte libovolnou částkou a pomozte získat grant z projektu „Era pomáhá regionům“. Čím víc se podaří od dárců vybrat, tím vyšší grant bude. Výherce projektu získá 50 tisíc korun, druhý 40 a třetí místo je oceněno 25 tisíci korunami. Více na www.farnosthustopece.cz.

Příspěvky můžete zasílat na číslo účtu 101 7777 101/0300, variabilní symbol: 603.

A jak na začátky kostela vzpomínají samotní farníci?

„To období mám spojené s tím, že jsem se následující rok v kostele vdávala. Už navždy asi budu vnímat kostel ve spojení s tím mým velkým dnem.“

„Ještě si pamatuji bohoslužby na faře. A kostel – to bylo něco úplně nového, krásného. Vybavuji si první zážitek třeba z varhan. Když zaduly, bylo to prostě neuvěřitelné, prostě krásné. Za sebe můžu říct, že se mi kostel líbil na první pohled. A mám ho čím dál radši, přirostl mi k srdci.“

„Kostel byl určitě na tu dobu hodně moderní. Ale líbil se mi. Líbil se mi ten otevřený prostor, půlkruh, ze všech míst je vidět na oltář. To je asi to, co mě nejvíc oslovilo.“
(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …