Malé klíště může způsobit velké problémy. Foto: archiv

Klíšťata si neodpočinula ani v zimě

BŘECLAVSKO – Letošní teplá zima přímo nahrávala do karet těmto malým přenašečům nebezpečných chorob.

Teplo jim svědčí
Aktivita klíšťat závisí na venkovní teplotě, pokud dosahuje 4 či 5 stupňů Celsia, nic je už nezastaví. Pro milovníky jarních procházek přírodou představují klíšťata vážné riziko.
V našich podmínkách k nejzávažnějším onemocněním patří klíšťová meningoencefalitida, kterou onemocní během roku několik set lidí. Borreliozou onemocní každým rokem několik tisíc lidí. Přímo v našem regionu převažuje borrelioza, klíšťová meningioencefalitida se zde vyskytuje vzácně a často jde o zavlečenou nemoc, kterou si pacient přiveze z dovolené, například na Vysočině,“ uvedla primářka infekčního oddělení břeclavské nemocnice Olga Měšťánková.

Klíšťová meningioencefalitida
Nejnebezpečnější je meningioencefalitida zejména pro střední a starší generaci. „Klíšťová menigoencefalitida může proběhnou jako nezávažné „chřipkovité onemocnění“, ale u některých pacientů, zvláště oslabených nebo starších lidí, se může po několika dnech klidu objevit takzvaná druhá fáze, kdy se objeví nově teploty, bolesti hlavy, celková schvácenost a příznaky zánětu mozkových blan.V těchto případech by pacient neměl podceňovat situaci a ihned vyhledat lékaře, který posoudí příznaky a rozhodne o dalším postupu vyšetření a léčby,“ popsala začátky nemoci Měšťánková.

Klíšťovou meningoencefalitidu nelze léčit antibiotiky, ale můžeme jí předcházet cíleným očkováním. Přestože se doporučuje jej absolvovat nejlépe před zimou nebo v zimě, ani teď ještě není pozdě. „Lidé se začnou zajímat o očkování většinou až poté, co se s tímto onemocněním setkají ve vlastní rodině či v okruhu svých známých a jsou konfrontování se závažností průběhu onemocnění a s následky,“ uvedla Renata Vaverková, vedoucí protiepidemického odboru  Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.
V České republice je podle ní proočkovanost, na rozdíl od jiných exponovaných zemí, na velmi nízké úrovni. Očkování si musí lidé vyžádat u lékaře sami a také si jej sami hradí. Některé zdravotní pojišťovny ale určitou částkou přispívají.

Lymeská borrelioza
Lymeská borrelioza je dalším „dárečkem“, který nám mohou klíšťata předat. „Borrelioza se v našem regionu vyskytuje mnohem častěji. Nejčastěji v podobě červené skvrny na kůži, různě velké s centrálním výbledem, která se objevuje v místě přisátí klíštěte, vzácně i na jiném místě, nebo je skvrn několik. I zde je na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc. Borrelioza však může mít i jiné příznaky. Například i zde se může objevit jako první zánět mozkových blan, častější je však situace, kdy se borreliový erytém vyléčí a s odstupem několika týdnů ale i měsíců začnou pobolívat klouby, hlava, člověk se cítí výrazně unavený, případně se objevují i další nespecifické příznaky. I zde je nutné důkladné lékařské vyšetření a zahájení léčby, která spočívá v dlouhodobém podávání antibiotik,“ vysvětlila Olga Měšťánková a doplnila: „Na infekčním oddělení léčíme většinou závažné průběhy borreliozy a jen v loňském roce to bylo přes 100 pacientů. V naší ambulanci ale máme každým rokem v evidenci několik set případů, které často pro různé potíže léčíme antibiotiky i opakovaně.“
Předcházet tomuto onemocnění cíleným očkováním nelze, vakcína zatím není pro člověka k dispozici.

Chraňte se
Klíšťata nejraději číhají v zalesněných oblastech kolem vody, na okrajích lesů či mýtinách. Oděv s dlouhými rukávy a nohavicemi z hladké látky, pevná vyšší obuv, použití repelentního přípravku a následná domácí prohlídka celého těla – to vše by mělo být při procházkách v těchto místech samozřejmostí.

Odstranění klíštěte
Když po návratu domů přeci jen přisáté klíště najdeme, je potřeba se ho ihned zbavit. Metod, jak správně odstranit klíště, koluje mezi lidmi mnoho, Vaverková ale popisuje správný postup. „Před manipulací s klíštětem nejprve místo dezinfikujeme (nejlépe přípravkem s obsahem jodu), tím klíště usmrtíme. Klíštěte se nikdy nedotýkáme rukama, k odstranění je nejvhodnější použít pinzetu, kterou uchopíme klíště těsně při kůži a opatrně vikláme, dokud se klíště nepustí. S klíštětem manipulujeme velmi jemně, nemačkáme, dbáme o to, abychom jej nepřetrhli. Po vyjmutí klíštěte místo opět dezinfikujeme jodovým preparátem.“

Myslíme i na psy
Lidé jsou alespoň koncem zimy a počátkem jara chráněni pevnou obuví a oděvem s dlouhými rukávy a nohavicemi. Myslet ale musí i na své zvířecí kamarády. I ty je nutno před klíšťaty chránit, ať už pipetami aplikovanými na kůži, nebo antiparazitními obojky.

Klíšťata – malí zabijáci
Klíšťě obecné může přenášet řadu nemocí. Na území České republiky se kromě něj vyskytují i další druhy klíšťat, které mohou ojediněle napadnout člověka a nakazit jej různými patogenními mikroorganismy. Klíšťata mohou přenášet také tularémii nebo ehrlichiozu. Mimo naši republiku, např. v Americe, Rusku, Africe se uplatňují klíšťata v přenosu například Koloradské klíšťové horečky, Omské hemoragické horečky, Krymsko-konžské hemoragické horečky a dalších závažných nemocí.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Peníze letadlem nepřiletěly

HODONÍNSKO: Investování do kryptoměn přineslo během krátké doby nemalé ztráty.  Čtvrt roku žil šedesátiletý muž …