foto. archív školy

Klára Pohlová je mistryní ČR v korektuře textu

NEVEKLOV – Na Obchodní akademii v Neveklově se konal 22. ročník mistrovství republiky v grafických předmětech. Skvěle si na něm vedla Klára Pohlová z břeclavské obchodní akademie.

Akci tradičně pořádal Státní těsnopisný ústav spolu s občanským sdružením Interinfo ČR. Mistrovství České republiky je vyústěním krajských kol, jichž se letos zúčastnilo téměř 460 žáků obchodních akademií, gymnázií a dalších středních škol. Do celostátního mistrovství postoupilo 60 žáků, kteří soutěžili v psaní na klávesnici, korektuře textu, wordprocessingu a v záznamu mluveného slova.
Na mistrovství ČR byla díky výborným výsledkům nominována i Klára Pohlová z břeclavské obchodky. Vedením krajského reprezentačního družstva byla pověřena vyučující stejné školy Vladana Šedá. Klára patří k republikové špičce v grafických disciplínách, o čemž svědčí její účast na mezinárodních soutěžích a také loňské 4. místo na mistrovství světa v belgickém Gentu. Ve skvělých výkonech pokračovala i na letošním mistrovství ČR, kde v desetiminutovém opisu s penalizací 50 úhozů za chybu skončila na 5. místě a v záznamu mluveného slova obsadila 3. místo, když dokázala zaznamenat čtyři minuty diktátu. Nejlépe si však Klára vedla v korektuře textu, kde zvládla provést všech 180 korektur a práci odevzdala ještě před vypršením časového limitu deseti minut. V této disciplíně tedy v naší republice nenašla přemožitele a právem získala zlatý pohár, titul mistryně České republiky a také nominaci na mistrovství světa, které se uskuteční v Budapešti.
Soutěžení v grafických předmětech má v naší republice dlouholetou tradici, i když zpočátku šlo hlavně o opis textu na psacím stroji a o záznam mluveného slova. S vývojem nových technologií se však změnily i soutěžní disciplíny, které byly rozšířeny o korekturu textu a wordprocessing neboli profesionální zpracování textů, kde soutěžící využívá funkcí textového editoru k co nejrychlejšímu provedení úkolů podle zadání.

– oa –

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Hudební středy u Kapra: CM Vladimíra Beneše

BŘECLAV / Letní terasa Pod Zámkem 24. 7. 2024 20:00 Cimbálová muzika Vladimíra BenešeV posledních …