Juniorky bez ztráty setu vyhrály skupinu v Tišnově a postupují do druhého kola kvalifikace MS

Tišnov – Česká juniorské reprezentace bojovala o postup na volejbalové mistrovství světa. Ve skupině E se o postup do další fáze kvalifikace střetla Česká republika s výběry Dánska, Rakouska a Bulharska. Svou kvalifikační skupinu v Tišnově vyhrála, neztratila ani set a postoupila do druhé fáze kvalifikace, ze které vítězové dvou turnajů  pak postoupí na juniorské MS.

Česká republika – Bulharsko 3-0 (25-19, 25-20, 25-23)

Sestava: Hudylivová, Šimáňová, Ondrušková, Kurková, Nová, Mlejnková, libero Uhlířová; Diváků: 650

V tišnovské hale, kde nebylo jediného volného místečka, vyšel českým hráčkám skvěle úvod rozhodujícího utkání a do prvního technického time outu šly s vedením 8-5. Naše holky dokázaly náskok držet na rozdílu třech až čtyřech bodů 13-8. České hráčky pokračovaly ve skvělém výkonu a do druhého technického timu jdeme s vedením 16-11. Vývoj setu se v koncovce nezměnil, převaha českého týmu byla znatelná a vítězství 25-19 zasloužené.

Do druhého setu opět skvěly nástup našich hráček, které vedly již 4-0, ale Bulharky dokázaly do technického timu korigovat na 8-5. Získané míče se pak střídaly na obou stranách, nicméně Bulharky nedokázaly najít recept na naši hru a český náskok narůstal až na 16-8. Bulharky dokázaly náš náskok mírně stáhnout na 18-14, time out si bere český tým. Náskok se snížil nejprve na rozdíl tří bodů 20-17 a následně jen dvou bodů 21-19. Dramatická koncovka vyzněla lépe pro náš tým a vítězství 25-20 ve druhém setu je naše.

Ve třetím setu opět brzy s mírným náskokem naše hráčky, které udržují dvou až tří bodový náskok a v prvním technickém time outu vedeme 8-5. Bulharky pak sice dokázaly stáhnout výsledek na rozdíl jednoho bodu, ale naše holky dokázaly utéct opět na rozdíl čtyř bodů 15-11. Bulharky však vyrovnaly na 15-15. Velmi dramatický průběh třetího setu, kdy se Bulharky poprvé dostávají do vedení 18-17. Dech beroucí koncovka gradovala, holky získaly dvoubodový náskok, který udržely až do konce a zaslouženě vyhrály set i utkání. Tím postupují do druhého kola kvalifikace MS.

Ondřej Marek (trenér Česko): „Chci pochválit všechny hráčky, protože dnešní výkon byl vynikající a zaslouženě jsme vyhráli. A samozřejmě musím ještě poděkovat publiku, protože atmosféra v hale byla neuvěřitelná.“

Petar Dochev (trenér Bulharsko): „Zasloužené vítězství českého týmu. Gratulace k vítězství.“

Česká republika – Rakousko 3-0 (25-22, 25-19, 25-11)

Sestava: Hudylivová, Šimáňová, Komárková, Kurková, Nová, Mlejnková, libero Uhlířová; Diváků: 400

Do posledního místečka naplněná tišnovská hala viděla vyrovnaný začátek první setu, když týmy šly do prvního technického time outu za stavu 8-7 pro naše hráčky. Vyrovnanost prvního setu pokračuje i v následujících výměnách, kdy Češky mírně vedly, ale Rakušanky dokázaly srovnat na 11-11. Češky pak opět dokázaly získat mírné vedení do druhého technického time outu 16-14. Rakušanky se však nevzdávaly a stáhly průběžné skóre na 20-19. Naše hráčky měly v závěru setu čtyři setboly, z nichž až třetí dokázaly proměnit ve vítězství v úvodním setu.

Češky vstoupily do druhého setu aktivně a v prvním technickém time outu měly již tříbodový náskok, 8-5. Náš tým i nadále udržoval vedení, které i narůstalo. Nepříjemná událost za stavu 12-7, kdy se zranila Anna Komárková a místo ní musela nastoupit Zuzana Ondrušková. Holky si pak průběh druhého setu pohlídaly a s přehledem jej dotáhly do vítězného konce, 25-19.

Třetí set sice naše holky začaly nervózně, ale rychle se oklepaly a do prvního technického time outu odcházely v tříbodovém náskoku, 8-5. Češky měly od tohoto momentu průběh zápasu ve svých rukou a soupeřkám z Rakouska nedovolily ani náznakem zdramatizovat koncovku setu, 25-11. Zasloužené vítězství s nulou na konci pro náš tým.

Ondřej Marek (trenér Česko): „Myslím, že jsme se na Rakušanky dobře připravili, holky musím pochválit, protože dodržely a bezezbytku splnily taktiku. Na Rakušankách se možná projevil včerejší těžký pětisetový zápas s Bulharkami. Jen mě dnes mrzí zranění Komárkové, která hrála skvělý zápas.“

Jiří Šiller (trenér Rakousko): „Soupeř byl dnes jasně lepší. Gratuluji k zaslouženému vítězství.“

Česká republika – Dánsko 3-0 (25-17, 29-27, 25-10)

Základní sestava: Komárková, Šimáňová, Kurková, Mlejnková, Hudylivová, Nová – Uhlířová
Střídaly: Ondrušková, Beránková

Od úvodních minut vyrovnané utkání do prvního technického time outu šly týmy za stavu 8-7 pro naše hráčky. Český tým si pak dokázal vytvořit mírný náskok, Dánkám nepomohl ani time out za stavu 13-11. Naše hráčky si náskok dokázaly udržet a po stupně ho navyšovat až k vítěznému konci 25-17.

Druhý set začal opět vyrovnaně, týmy se přetahovaly o každý bod, do prvního technického time outu šla družstva za stavu 6-8 pro Dánsko. Češky pak získaly vedení na svoji stranu, měly několikabodový náskok, který však po sérii chyb promrhaly a skóre ukazovalo 23-23. Dramatickou koncovku pak české hráčky zvládly a vyhrály druhý set 29-27.

Naše hráčky se v úvodu setu ujali vedení 6-3, ve kterém pokračovaly i v dalších výměnách, kdy až devítibodový náskok dokázaly kontrolovat až do koncovky třetího setu a nepřipustily žádné drama. Zasloužené vítězství 25-15 ve třetím setu i celém utkání.

Velmi dobrým výkonem se při své reprezentační premiéře blýskla Anna Komárková, dále pak Eva Hudylivová a Lucie Nová. Pochvalu si však zaslouží celé družstvo, které prokázalo svoji sílu a zvládlo první důležitý zápas turnaje.

Ondřej Marek (trenér Česko): „ Z naší strany povinné vítězství, trošku jsme si ho zkomplikovali ve druhém setu, po vystřídání Míši Mlejnkové, abychom vyzkoušeli i další hráčky. Byli to trošičku nervózní, ale věřím, že půjdeme ještě nahoru. Zítra nás čeká nevyzpytatelné Rakousko, ale hlavně budeme směřovat a ladit výkon na sobotní zápas s Bulharkami.“

Sven-Erik Lauridsen (trenér Dánsko): „Musím své hráčky pochválit za bojovný výkon. Ve druhém setu jsme sahali po vítězství, ale český tým ukázal svoji sílu a zaslouženě vyhrál jak ve druhém setu i celém utkání.“

Skvělá zpráva! Národní tým do 18 let chystá přípravu na nadcházející MS ve Finsku. Pozvánku …