Jubilejní Pálavské vinobraní bude pestré

MIKULOV

Jubilejní 70. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově se už nezadržitelně blíží. Od 8. do 10. září se můžete těšit na pestrý program plný hudebních hvězd, vína ve všech podobách, folklór a především zábavu.

Letos pořadatelé ze společnosti Mikulovská rozvojová připravili šest hudebních scén, na kterých vystoupí hvězdy několika generací a žánrů. V pátek to bude například Ondřej Ruml, Cirkus Brothers, charismatická Jana Kirscher či David Koller s přáteli a slovenská skupina Katarzia. Ojedinělou podívanou nabídne i chůdařská show v podání Long Vehicle Cirkus.
Vrcholem celého vinobraní je tradičně sobota. A i ta slibuje hvězdné obsazení. „Největší popularitě se asi budou těšit vystupující v amfiteátru. Najdete mezi nimi jména jako je Čechomor, No Name či Mig 21. Zahraje také například kapela Jelen, Ben Cristovao či Klára Vytisková. Na Náměstí vystoupí folklorní soubory a o humornou náladu publika se jistě postará oblíbený stand-up komik Miloš Knor. Vítaným hostem bude bezpochyby Václav Neckář se svou kapelou Bacily a do programu jsme zařadili také trochu swingu v podání Zatrestbandu,“ říká k sobotnímu hudebnímu programu hlavní produkční vinobraní Irma Konešová.

Neděle se pak ponese již tradičně v klidné melodické atmosféře. Na Náměstí vystoupí Jan Vančura & Plavci a hostem bude Irena Budweiserová, zazpívá i Věra Martinová. Chybět nebude ani výstup na Svatý kopeček a letos se dočká inovace v podobě oživlé křížové cesty. Scénář a choreografii připravil společně se svými studenty Adam Halaš, vedoucí katedry pantomimy z pražské Hudební a taneční fakulty AMU.

Na Pálavské vinobraní přijede samozřejmě i sám král Václav IV. se svou královnou v podání Chantal Poullain. Královský pár v doprovodu rytířské družiny mohou milí „poddaní“ pozdravit při sobotním poledním průvodu a pak je potkají i v amfiteátru, na Kozím hrádku či zámku.

Chybět nebude ani bůh vína Bakchus a Mikulovem budou putovat historické živé obrazy. Na své si přijdou i děti, pro které je připraveno mnoho her, divadýlek i žonglérských vystoupení v zámecké zahradě a na Kozím hrádku.
„Kulaté výročí a bujaré oslavy vyvrcholí sobotním nočním ohňostrojem,“ doplnil ředitel pořadatelské Mikulovské rozvojové David Gerneš.

Na své si přijdou i všichni milovníci vína. V zámeckém sále tradičně potrvá během celého víkendu Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti s veřejnou ochutnávkou nejlepších vín. Ochutnávky vína a burčáků s gastronomickými specialitami najdou návštěvníci i ve Vinařském městečku v ulici Kapucínské      a na Náměstí. Ani letos nebude chybět soutěž o nejlepší burčák, která měla ve své loňské premiéře úspěch u návštěvníků i samotných soutěžících vinařů.
Jubilejní ročník přinese i speciální vydání novin. To představí historii vinobraní, do níž patří začátky pod Sirotčím hrádkem i socialistická etapa, přinesou také rubriky, v nichž slavné osobnosti vybírají tipy z letošního programu, starosta Mikulova Rostislav Koštial v rozhovoru zavzpomíná na svoje zážitky z vinobraní a zamyslí se nad jeho podobou do budoucna.

Celých sedm dekád vinobraní mapuje i nová výstava Regionálního muzea v Mikulově s názvem 70´ Pálavské vinobraní 1947–2017, která se ohlíží za jeho historií. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 7. září v 17 hodin na mikulovském zámku. Muzejníci vydali také sborník Historie Pálavského vinobraní.

Mikulov je Mekkou nejen vína, ale díky výtvarnému sympoziu „dílna“ i moderního umění.  Tento fakt inspiroval produkční tým vinobraní k vytvoření artové stěny na mikulovském zámku. Irma Konešová, hlavní produkční festivalu, vysvětluje jejich nápad: „Inspirujte se Mikulovem s jeho panoramaty, slavnostním veselím či skvělým vínem a přijďte vyjádřit své dojmy z Pálavského vinobraní prostřednictvím barev a štětce. Přispějete tak ke vzniku tří velkoformátových obrazů, kde se na jednom plátně setkají vize a nápady, které v návštěvnících naše ‚město s vůní jihuʻ probudí. Každého zaujme jiný detail, každý má svůj styl a techniku. Dohromady tak vznikne koláž, která bude společným dílem všech, kteří si město a Pálavské vinobraní zamilovali. Budeme se na vás těšit v sobotu 9. září v čase od 10.00 do 18.00 hodin na východní terase mikulovského zámku. Vstup přes pokladnu zámku pod horním nádvořím.“

Mezi novinky jubilejního Pálavského vinobraní patří úzká spolupráce s Aqualandem Moravia. „Každý rok se snažíme přijít s něčím novým a letos jsme se domluvili s Aqualandem Moravia, že každá vstupenka na vinobraní slouží zároveň jako poukaz 1+1 do akvaparku. Návštěvníci tak mohou spojit vinobraní s relaxací ve vodním ráji, případně přijet kdykoli do 15. listopadu, kdy končí platnost tohoto bonusu,“ láká David Gerneš.

Stačí vyplnit registrační formulář na webových stránkách akvaparku www.aqualand-moravia.cz/palavskevinobrani a obdržený čtyřmístný kód předložit na pokladně Aqualandu Moravia. Tato akce platí při zakoupení celodenního nezlevněného vstupu pro dospělou osobu a druhý vstup tím získáte zcela zdarma.

Kompletní program i všechny užitečné informace o vstupenkách, dopravě, ubytování nebo parkování najdete na webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz, Facebooku iInstagramu.

Permanentka na kompletní program celého vinobraní stojí 600 Kč. Děti do 12 let a ZTP-P vstupné neplatí.
Jitka Sobotková

Zdroj: www.mikulov.cz

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …