Pondělí , 15 Červenec 2024
Od 28. května do 14. září můžete obdivovat 180 Ladových děl ze všech jeho tvůrčích období. Foto: David Mahovský

Josef Lada obsadil břeclavské muzeum. Na dnešní vernisáž přijede jeho vnuk.

Břeclav – Nejoriginálnější český výtvarník a ilustrátor 20. století. Tak můžeme popsat Josefa Ladu, jehož díla najdou nově lidé v břeclavském muzeu pod vodárnou. Vernisáž se koná v úterý 27. května od 17 hodin.

„Je to hlavní výstavní projekt Městského muzea a galerie Břeclav pro tento rok. Svět Josefa Lady se stal pro následující generace ideální českou krajinou, světem harmonie, životních jistot a pozitivních hodnot,“ uvedla ředitelka muzea Alena Káňová s tím, že prostředky, které přitom používal, jsou zcela jednoduché: výrazná obrysová linka, neiluzivní prostor, barvy v základních tónech palety a předměty zobrazené jednoduchým znakem.

„Jedná se o výtvarné principy příznačné pro kresby dětí a pro lidové obrázky na skle, ale také pro tvorbu moderních malířů v prvních desetiletích dvacátého století, jako byli Picasso či Matisse. Málokterý představitel českého modernismu svým dílem našel tak spontánní a širokou odezvu u odborného i laického publika. A na málokterou výstavu moderního umění stojí dlouhé fronty malých i velkých návštěvníků tak, jako u výstav Josefa Lady. Poslední jeho souborná retrospektivní výstava se uskutečnila v roce 1998 v prostorách jízdárny Pražského hradu,“ doplnila Káňová.

Až do 14. září 2014 budou mít návštěvníci břeclavského muzea možnost obdivovat 165 Ladových děl ze všech jeho tvůrčích období. Základ tvoří nejznámější díla z tzv. volné tvorby – postavy vodníků, rusalek, malebná vesnická krajina kolem rodných Hrusic, lidové zvyky či děti při venkovských zábavách. Volná tvorba je doplněná ranými kresbami Josefa Lady pro různé časopisy ještě v letech před první světovou válkou a další podstatná část výstavy patří nejznámějším Ladovým dětským ilustracím.

„Ať jsou to již ilustrace k českým pohádkám – Nezbedné pohádky, Erbenovy pohádky, Bubáci a Hastrmani – říkadlům, školní abecedě či slavnému kocouru Mikešovi. Lada byl nejen geniální, ale i nesmírně pracovitý kreslíř, a svým osobitým výtvarným rukopisem poznamenal řadu výtvarných oblastí. Proslavil se především jako ilustrátor Haškova Švejka, zásadním způsobem zasáhl i do moderní české karikatury a věnoval se jak plakátu, tak i překvapivě reklamní tvorbě,“ popsala jedinečnou výstavu složenou z děl od soukromníků i předních muzejních a galerijních institucí v Břeclavi ředitelka Káňová.

Pro malé návštěvníky je připravený interaktivní koutek s Ladovými postavičkami, knížkami, pohádkami a dalšími aktivitami. Pro školní kolektivy je rozšířená návštěvnická doba (podrobné informace na webových stránkách MMG Břeclav) a slavnostní vernisáž se uskuteční za účasti umělcova vnuka, pana Josefa Lady.

„K výstavě jsme vyhlásili i velkou doprovodnou výtvarnou soutěž, nejlepší práce vystavíme od 5. června v Lichtenštejnském domě. Přijměte pozvání na autentický zážitek se špičkovým českým uměním 20. století,“ zve Káňová.

-ewi-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …