Josef Foltýn chce vybudovat širší základnu fotbalové mládeže

BŘECLAV –  Josef Foltýn je fotbalovým nadšencem, za kterým je vidět kus poctivé práce.

V Šardicích, kde bydlel, začínal v kategorii dorostu s aktivní kopanou, domů se vrátil z Ostravy po studiu VŠB jako ženatý a pokračoval s muži až po krajskou soutěž.  Aktivní byl až do svých pětatřiceti let, pak si dal čtyři roky pauzu.

V roce 1994 se ke kopané vrátil, kde jinde, než v Šardicích. Rozhodl se, že změní systém práce klubu, který měl v té době jedno družstvo dorostu a žádné žactvo. Kromě trenérského vedení celku mužů, který mezitím spadl až do okresního přeboru, bojoval v něm o záchranu a potřeboval odbornou pomoc, začal budovat základnu mládeže. Postupně se jednotlivá družstva doplňovala a v roce 2005 dostaly Šardice přiznaný statut Sportovního centra mládeže pro dorost a Sportovního střediska mládeže pro žactvo. To byl pro malou obec obrovský úspěch. V Šardicích byla první umělá tráva na okresu Hodonín, hřiště se budovala z iniciativy Josefa Foltýna a jeho kamarádů, za vydatné podpory Dolu Dukla, zemědělského družstva a Obecního úřadu. Sportovní areál mohl Šardicím závidět mnohý fotbalový klub. Po spojení s RSM Hodonín přešel časem Josef Foltýn do centra okresu a pokračoval zde v koncepční práci s mládeží.

Od léta 2014 se zabývá toutéž činností v MSK Břeclav. „Kluci ve vedení klubu mají jasný směr, chuť porvat se s problémy. Je zde parta lidí, která táhne za jeden provaz. Ale stejně nás všechny čeká ještě hodně práce,“ dotýká se Josef Foltýn v rozhovoru základních otázek svého působení v novém klubu. Má na starosti veškerou mládež, osobně vede žáky U15. „V ročníku 2000 máme katastrofální nedostatek hráčů, což se táhne z minulých let. Někteří hráči, kteří u nás byli na hostování, volí lehčí cestu návratu do nižších soutěží v mateřských klubech, dávají jí přednost před tvrdou prací v soutěži vyšší. Mám sježděný celý okres, těžko se hledá náhrada. Je nutno začít od přípravek a do kádrů dostat co nejvíce hráčů přímo z Břeclavi. U mladšího žactva, kde nastupují souběžně dva týmy 7+1 je potřeba minimálně dvaceti hráčů, lépe dvaadvaceti. Dostat se na tato čísla nebude jednoduché, ale je to jediná správná cesta,“ zamýšlí se trenér Foltýn nad tím, jak na úseku mládeže situaci zlepšit. Dotýká se i nutné spolupráce se školou, v níž fungují sportovní třídy kopané. „V této oblasti je také hodně co zlepšovat. Chtělo by to pro jednotlivé ZŠ vyčlenit jen jedno sportovní odvětví a změnit celou koncepci, např. nenechávat hodiny sportovních her na odpoledne, před fotbalovými tréninky v klubu, kam pak chodí sportovci ne právě čerství. Centrálně se připravuje nový systém sportovních tříd, který se bude promítat i do hodnocení fotbalových klubů. Proto bude zvýšený zájem na oboustranné spolupráci na vyšší úrovni,“ je další nosné téma rozhovoru se zkušeným trenérem mládeže.

Josef Foltýn poukazuje na to, že jinak jsou v Břeclavi pro sportování hodně nadstandardní podmínky. „Klub má k dispozici pět hřišť, dvě na Tatranu, dvě na Slovanu a jedno na Lokomotivě. S žactvem hrajeme na Lokomotivě, jen je problém s časem, protože všichni by chtěli trénovat ve stejnou dobu. A když je nepřízeň počasí, máme problémy s náhradními prostory.“ Žactvo v MSK bude trénovat až do Vánoc a 3. ledna již má na programu první turnaj, vlastně jeden je nachystán ještě před koncem roku mezi svátky. A s čím půjde žactvo MSK do nového roku? „V zimní pauze chceme doplnit hráčské kádry, zlepšit tréninkovou morálku a na jaře už jít po výsledcích,“ nastiňuje nejbližší plány trenér Josef Foltýn.

Jaroslav Hýbner

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …