dobová pohlednice, Lanžhot, Moravské kroje, Mladí se baví

Jedno zapomenuté folklorní jubileum

Nejenom pro nedávno uplynulé Tvrdonické slavnosti, ale pro tisíce krojových příležitostí navyšívala za více než 80 let na tisíce podlužáckých krojových součástí dívčích i chlapeckých, od kapesníčků, obojků, košel „molových“ i plátěných, fěrtochů a zástěr paní Eva Paulíková z Lanžhota – i v širším okolí zvaná Evička, od jejíhož odchodu uplynulo 30. května přesně 25 let.

Vyšívala s velkou trpělivostí a pevnou vůlí – jak říkala – pro chasu i populární „uživatele krojů“, například Jožku Černého, podle vzorců, které si sama přemalovávala a ochotně i půjčovala dalším vyšívačkám, které ji často navštěvovaly, a to i ze slovenského Záhorí. Svou práci u „šlapacího stroje“ provázela permanentně zpěvem náboženských kostelních písní, s čímž koreluje další její výšivková činnost – kostelních plachet (antipendií) i součástí kněžských rouch od Lanžhota přes poutní Hostýn až po klášter sester na severní Moravě.

Svému umění se vyučila ve dvaceti letech v kurzu vyšívaček ve Zlíně a stalo se doslova jejím osudem až do posledních dnů jejího žití na konci máje 1989.

Petr Paulík, Lanžhot

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …