il.foto blackout

Jeden (?) den s energiemi

Zamysleli jste se někdy nad tím jak jste na energiích, ať už elektřině, plynu, benzínu a dalších, závislí? Je to tak běžná věc, že asi ne. Eliška Mainclová z Gymnázia Velké Pavlovice ano. Dala si tu práci celý den sledovat kdy, jak dlouho a proč je využívá. Posuďte sami:

Zvoní budík, rozsvítím lampu (užití č. 1; 5 minut). Zkontroluju sms. Sakra, měla jsem to dát na noc na nabíječku, teď si ji budu muset nést do školy (užití č. 2; 1, 5 hodiny). Slezu z postele, obleču se a jdu do koupelny. Zapnu vodu. Ne, studená mně štípe zuby, okamžitě teč, teplá! (užití č. 3; 2 minuty). To je tma, začíná zima…radši si rozsvítím (užití č. 4; 15 minut). Obleču se, uvařím si kafe (užití č. 5; 2 minuty) a než to zchladne, tak se půjdu namalovat. Dnes vypadám jak zmoklá slepice. Asi si vyžehlím vlasy. Nebo nakulmuju? (užití č. 6; 3 minuty) Jo, je to dobrý. K snídani bych si mohla dát tousty (užití č. 7; 7 minut), mám relativně čas. Zapnu si televizi (užití č. 8; 15 minut), mrknu na ranní shrnutí víkendových voleb. Crrr!!! (užití č. 9; 4 vteřiny) Alice už je tady, zase jsem to neodhadla. Vytáhnu notebook ze zásuvky (užití č. 10; 7 hodin přes noc), hodím do tašky, zabalím svačinu, zavolám na mamku přes řvoucí rádio (užití č. 11; 4 hodiny dopoledne, mamka má dovolenou), že už jdu. Snad mě slyšela, jela jí i pračka (užití č. 12; 40 minut). Nasedneme na autobus (užití č. 13; 6 minut, 2 zastávky) a jedeme do školy. Ani ještě nikdo moc nejezdí (užití č. 14 – 20, zatím; individuálně).

Fuj, to tu zas přetopili přes víkend (souhrnné užití č. 21; celodenně), na co mám ten svetr? Ve třídě už jsou všichni, studují kopie (užití č. 22 – 42; 20 krát 7 vteřin) na písemku. První hodinu ale budeme dělat nějaké testy na PC (užití č. 43 – 63; 90 minut). Vypínám teda projektor (užití č. 64; než ho někdo spořivě vypne), ten bude potřeba až na dějepis. Velká přestávka. Skáknu do bufetu, dám si párek v rohlíku (užití č. 65; 15ti minutová přestávka), vezmu zrovna jednu minerálku, ale chlazenou (užití č. 66; permanentně), na informatiku si koupím kafe (užití č. 67) nebo usnu. V noci jsem nemohla zaspat skrz noční osvětlení (užití č. 68 – 88, u nás v ulici; všechny večer, zima). Konečně zvoní poslední zvonění (užití č. 89; 9 krát denně 5 vteřin), hurá domů. Kuchařky rozhodně neumí regulovat troubu (užití č. 90; pravděpodobně 1 hodina), decentně spálená žemlovka mi nestačí. Ohřeju si doma v mikrovlnce (užití č. jubilejní 91; 2 minuty) řízek ze včera.

Musím vysát (užití č. 92; 13 minut), rozmrazit mrazák (užití č. 93; 1, 5 hodiny, tentokrát ale vypnutý), naučím se a jdu nechat vyvolat fotky (užití č. 94; 100 krát 1 minuta). Volá taťka, ať mu dojedu naproti k vlaku (užití č. 95, dle vlaku) autem (užití č. 96; 7 minut tam a zpět, po cestě č. 97 – 117; opět individuálně), že vyzvedával tu novou žehličku. Večer sjedeme s mamkou všechno prádlo (užití č. 118; asi 2, 5 hodiny). Za čtrnáct dní mění čas, ale tma už je teď v šest. Posílám bratra zatáhnout žaluzie, nemusí všichni vidět, co děláme, když se svítí (užití č. 119 – 121; 1 hodina prádelna, 2 hodiny obývací pokoj, 1 hodina lampa). Uvaříme si čaj (užití č. 122; 3 minuty) a zapálíme si vonnou svíčku (nízkoenergetické, asi 2 hodiny). Chvíli si povídáme. Jsme navlečení jak na Sibiři, ale taťka topení nechce zapnout. „Je říjen! Víte, kolik protopíme, prosvítíme a já nevím, co ještě? Si to spočítejte!“ Odcházíme do postele. Mamka mi přijde dát dobrou noc. „Jo, zítra je výpadek proudu, ať se ráno nelekneš, že nic nejede“. Hlásili to v rozhlase (užití č. 123; 12 minut plus smuteční hlášení).

Eliška Mainclová, Gymnázium Velké Pavlovice

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …