foto.ds břetislav

JE TO SPÍŠ PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA NEŽ ROMANTICKÁ KOMEDIE – Rozhovor s režisérkou Janou Vrzalíkovou o hře Davida Drábka

VOLYNĚ –  Již potřetí se v jihočeské Volyni uskutečnila pod názvem Divadelní Piknik jedna z klíčových přehlídek amatérského divadla v České republice.

Divadelní Piknik Volyně je koncipován jako celostátní soutěžní přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých. Břeclavský divadelní soubor Břetislav se ho letos zúčastnil s divadelní hrou Jedlíci čokolády v režii Jany Vrzalíkové

Rozhovor s režisérkou Janou Vrzalíkovou o hře Davida Drábka

Na základně čeho jste se rozhodli zrovna pro tuto Drábkovu hru?
My jsme o panu Drábkovi uvažovali už před několika lety. Naši pánové ze souboru si chtěli zkusit jeho hru Akvabely, ale asi po týdnu jsme to vzdali, protože se nám to zdálo příliš
těžké. Teď jsme se k němu zpětně vrátili a vybrali si Jedlíky, snad se to tentokrát povedlo.

Jaké téma pro vás bylo hlavní? Co jste chtěli divákům sdělit?
Samotné mi dlouho trvalo, než jsem si uvědomila, “co tím chtěl vlastně básník říci”. Ale pro mě je tato hra o tom, že každý člověk v sobě už od dětství nosí určité poselství po rodičích, nějaká traumata, buď dobrá nebo špatná, a potřebuje se jich v průběhu života zbavit. Tady se všechna ta traumata nashromáždila a nakupila až moc, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Toto je můj názor, ale nevím, možná by se mnou pan Drábek nesouhlasil.

Hra je popisována jako romantická komedie, vnímáte ji tak i vy?
Rozhodně ne. Opravdu velmi nerada hry škatulkuji – je to komedie, musí se to udělat komediálně, je to drama,musí se to hrát dramaticky – já to tak neberu. Vnímám hru jako takovou a přizpůsobuji si ji k obrazu svému.Nazvala bych ji spíše příběhem ze života než romantickou komedií.

Bylo těžké takový text nazkoušet?
Celé to trvalo příšerně dlouho, hlavně kvůli tomu, že nás během samotného zkoušení opustilo několik klíčových herců. Jeden odjel do Ameriky, druhý se oženil a jel do zahraničí. Mužské
role se musely úplně přeobsadit,nakonec to celé vyšlo na rok a půl, ale to nejtvrdší zkoušení trvalo asi dva měsíce.

Viděla jste někdy předtím Jedlíky čokolády inscenované na jevišti?
Zásadně nechci hry vidět před tím, než uvedeme vlastní verzi představení. Až potom se pídím, jak to hrál někdo jiný. Mám strach, že by se mohlo kopírovat a já tam chci dát svůj vlastní pocit.

Kdo jsou podle vás oni “jedlíci čokolády“?
Pro mě osobně – nevím, jestli je to názor i pana Drábka – jsou to konzumní lidé, kteří žijí pouze sami pro sebe a vždy si chtějí ze života urvat jenom to, co si sami přejí.

Edita Schejbalová, Divadelní piknik ZPRAVODAJ CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKY
AMATÉRSKÉHO ČINOHERNÍHO A HUDEBNÍHO DIVADLA

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Břeclavská diskuzní štafeta s Lenkou Zlámalovou

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 24.9.2021 / 17:00  V Malém sále se uskuteční odložená …