Jana Višňovská z Valkýry vítězkou westernových závodů

Hustopeče, Krumvíř – Již šestým rokem se konají westernové závody o putovní pohár Sdružení westernových jezdců oblasti Ždánického lesa (SWJ). Každým rokem tento seriál vrcholí v Krumvíři vyhlášením vítěze a tím letošním byla po dosažení 62 bodů paní Jana Višňovská se svým koněm Jacs Little Zip, majitelka ranče Valkýra Hustopeče.

Jednotlivé body jezdci získávají v sérii závodů, které probíhají od května do září. Letošním prvním pořadatelem byl pan Jan Lazor, majitel Dykova ranče v Černčíně u Bučovic, následovaly závody na Ranči Podluží v Moravské Nové Vsi, majitele Květoslava Adlera, třetí v pořadí byl závod, který pořádal pan Oldřich Zmeškal majitel Ranch Senna v Silničné a konečně poslední se konaly závody v již zmíněné Krumvíři, kde byl pořadatelem pan Ladislav Kratochvíl.

Jednotlivé disciplíny jsou bodovány v tomto pořadí: vítěz 6 bodů, druhý postupující 5 bodů, třetí 4 body atd. Westernoví jezdci absolvují speciální disciplíny, které u nás ještě v době nedávno minulé nikdo neznal. Pro laika mají trochu exotické názvy, jako např. Barrel Race, Pole Bending, Flag Race atd., ale čeští fanoušci westernového stylu ví, že se jedná o tzv. barely, tyče, vlajky a volitelnou disciplínu. Každý pořadatel by měl zajistit právě tyto tři disciplíny a čtvrtá je, dá se říci, pro jezdce vždy překvapením.

Dvakrát byla pořadateli použita disciplína Keyhole Race v překladu klíčová dírka, kdy startují jednotlivci. Na konci závodiště je vyznačen kruh o průměru6 metrů. Po startu jede jezdec do kruhu, tam udělá obrat o 180 stupňů a jede zpět. Kůň, který neprojede cílovou čárou nebo poruší vyznačené hranice, je diskvalifikován. Rovněž Trail riding byl nasazen dvakrát. Tato disciplína má za úkol nasimulovat práci honáků na rančích a ve volné přírodě. Jde o projetí trasy různých záludných překážek. V této disciplíně kůň předvede svoji ochotu spolupracovat s jezdcem, koníkovy reakce na překážky a ladnost a jemnost zdolávání překážek. Kůň musí být v harmonii a souhře s jezdcem a musí v něj mít důvěru a odvahu.

Toto všechno v plné míře splňuje dvojice Jana Višnovská a její kůň Zip, a proto se jim dařilo v průběhu celého seriálu nejlépe. Krásné druhé místo získal pan Květoslav Adler a bronz si odnesl pan Tomáš Kratochvíl. Již nyní se těšíme na další ročník tohoto seriálu, kde se uvidí, zda pohár bude putovat nebo zůstane u letošní vítězky Jany Višňovské.

 

(Text: Irena Prudká, Foto: Ivan Kosina)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …