Jana Kaněrová dirigovala při oslavách svých narozenin nejen zpěváky všech svých sborů, ale také nadšené publikum. Foto: Jiří Holobrádek

Jana Kaněrová oslavila jubileum zpěvem

BŘECLAV – K 80. narozeninám přišly profesorce Janě Kaněrové zazpívat všechny sbory, které během svého života založila a vedla.

Výjimečná žena, jakou Jana Kaněrová bezesporu je, si zaslouží i výjimečnou oslavu životního jubilea. A koncert k jejím osmdesátinám přesně takový byl. Na pódiu Domu školství v Břeclavi se v nedělním podvečeru vystřídaly čtyři pěvecké sbory, které spatřily světlo světa právě díky Janě Kaněrové, jejímu nadšení, vytrvalosti a lásce k hudbě.
Tím prvním byl sbor studentek již neexistující střední pedagogické školy v Břeclavi. Když se tehdy čerstvá absolventka vysoké školy Jana Macalíková rozhodovala o svém pracovišti, vybrala si Břeclav pro moravskou zpěvnost. „Byly to krásné začátky, učila jsme na pedagogické škole tři roky a hned první rok jsem založila pěvecký sbor Píseň, protože nádherný zpěv děvčat, která do školy chodila, mě úplně udivil. Dali jsme se dohromady a během roku jsem měla šedesátičlenný dívčí sbor Píseň,“ zavzpomínala na své břeclavské začátky Jana Kaněrová.

Po zrušení pedagogické školy dostala nabídku od ředitele Základní devítileté školy v Poštorné, kam už nastoupila i s manželem Bedřichem Kaněrou. „Učila jsem tam deset let, poznala jsem děvčata a chlapce, kteří nádherně zpívali a byli tenkrát nesmírně vděční za všechno, co pro ně učitelé dělali. Prožili jsme v Poštorné nejkrásnější úsek našeho života, protože se nám tam narodily obě děti, Markéta a Hynek. Děti ve škole měly krásné hlásky a překrásně zpívaly. Hned první rok jsem založila čtyřicetičlenný sbor, jezdili jsme po soutěžích, brali jsme děti do divadla, společně s tělocvikářem Jiřím Horníkem jsme zařídili zájezdy na hory. Také jsem v Poštorné založila skauting a i tam jsme hodně zpívali. Poštorenští rodiče nám za to byli vděční a velice nás podporovali,“ uvedla Jana Kaněrová před vystoupením bývalých členů svého poštorenského sboru, kteří se dnes už pomalu blíží důchodovému věku.
Pak už přišel nejslavnější sbor Jany Kaněrové, Polyfonia na břeclavském gymnáziu. „Hodně studentů zpívalo v národopisných souborech a já jsme zjistila, že mohou zpívat i zcela jiný druh písní – polyfonie. To jsou písně, ve kterých se jednotlivé hlasy střídají a prolínají v překrásné melodii,“ vysvětlila zrod názvu dnes již legendárního sboru jeho zakladatelka. „Těch 22 let na gymnáziu byl vrcholným obdobím mého muzicírování,“ dodala.

Po odchodu do důchodu a přestěhování do Prahy založila Jana Kaněrová sbor Libuše, který tvoří členky Sokola Praha-Libuš. Ten vystoupil v závěru nedělního koncertu. Úplnou tečkou pak bylo společné zpívání téměř stovky členů všech čtyř sborů, ke kterým se s chutí přidalo i publikum.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …