il.foto

Jan Vašíček uspěl mezi nejlepšími hráči ČR

HAVÍŘOV – Po vítězství na celostátním bodovacím turnaji staršího žactva ve Vlašimi se stolní tenista MSK Břeclav Jan Vašíček posunul v celostátním žebříčku na deváté místo a zajistil si tak účast na kontrolní turnaji dvanáctky nejlepších kadetů ČR

Po turnaji, který se odehrál v neděli 6. dubna v havířově, se zřejmě v žebříčku opět o nějakou příčku posune výše, protože po dobrém výkonu obsadil konečné čtvrté místo a byl jen kousíček od bronzového stupínku. V posledním zápasu kontrolního turnaje totiž vedl nad Lapčíkem (Zlín) 2:0 na sety a 10:8, první dva mečboly neproměnil a pak ani další čtyři v setu pátém (10:8, 12:11, 14:13).

V základní šestičlenné skupině čelil pěti hráčům, s nimiž se všemi již v probíhající sezoně prohrál. Nezačal nejlépe. Mikolášik (Havířov), čtvrtý hráč nasazovacího žebříčku, byl jeho prvním soupeřem. V oboustranně nervózně vedeném sportovním boji, v němž si oba hráči plně uvědomovali důležitost vstupního výsledku, zvládl Mikulášik lépe pátý set a vyhrál 3:2 (-9, 9, 6, -5, 7). Ve druhém kole inkasoval Vašíček porážku 0:3 od suveréna této věkové kategorie Martinka (Ostrava). Postup do finálové šestice získal po následujících třech výhrách. S Vévodou (Malenovice) propásl setbol v prvním setu (10:9), v dalších třech ale byl jasně lepší a vyhrál 3:1 (-10,4,8,6). S Bártou (Havlíčkův Brod) skvěle začal (4:0), koncovku prvního setu ale ztratil. Zato další tři sady byly plně ve Vašíčkově režii, o čemž svědčí výsledek 3:1 (-10, 3, 5, 7). Hororový byl poslední zápas hráče MSK ve skupině proti Koldasovi (Zlín). Za stavu 2:2 na sety začal Vašíček poslední dějství bezchybně a dostal se do vedení 7:0 (!). Viditelně rezignující soupeř zahrál riskantní forhendový drajv přímo z příjmu podání, trefil se na stůl a přivodil neskutečný obrat. Sérií osmi míčků se dostal do vedení 8:7, naštěstí ale Vašíček po opatrné, nic neřešící hře, znovu přidal na důrazu a vyhrál celkově 3:2 (6, -9, 7, -8, 9). V případě jeho porážky by mezi nejlepších šest hráčů postoupil Koldas. Mikolášik další zápasy ve skupině nezvládl psychicky a Vašíček tak postoupil do finálové šestky ze druhého místa, se započítanou porážkou s Martinkem a s výhrou nad Vévodou.

Hned v úvodu pak přidal suverénní výhru 3:1 (11, -7, 6, 8) nad Góreckim (Havířov), když měl znovu potíže v první sadě (10:8, 10:11). Dalším soupeřem hráče MSK byl Buben (Hradec Králové), druhý hráč žebříčku starších žáků ČR. Potvrdilo se, že když se Buben dostane do vedení o pár míčků, dělá minimum chyb a dokáže se prosadit svou levičkou. Jen ve třetím setu byl Vašíček aktivnější, přinutil soupeře k chybám, set vyhrál, celkově ale inkasoval porážku 1:3 (-3, -3, 8, -7). V závěrečném zápasu z Lapčíkem, který měl dramatický průběh i závěr, měl Vašíček na dosah krásné třetí místo. V páté sadě vedl 5:0, pak 6:1, přišly zmíněné mečboly obou hráčů. Lapčík všechny, včetně dvou ze třetího setu odvrátil a svůj třetí proměnil ve vítězství. I tak si čtvrté místo Jana Vašíčka zaslouží nejvyšší ocenění. Závěr sezony ho zastihl v dobré formě.

Tečku za obdobím 2013-2014 pro něj udělá start na mistrovství ČR staršího žactva jednotlivců 10. a 11. května v Hluku.

Pořadí na KT starších žáků ČR: 1. Martinko (Ostrava), 2. Buben (Hradec Králové), 3. Lapčík (Zlín), 4. Vašíček (MSK Břeclav), 5. Vévoda (Malenovice), 6. Górecki (Havířov), 7. Průša (Praha Jižní Město), 8. Koldas (Zlín), 9. Mikolášik (Havířov), 10. Bárta (Havlíčkův Brod), 11. Plachta (Ostrava), 12. Pilch (Třinec).
Pořadí starších žákyň: 1. Čechová (Havířov), 2. Z. Blašková (Prachatice), 3. Ilčíková (Hodonín), 4. Petrovová (Havířov), 5. Polívková (Vlašim), 6. Slezáková (Zlín), 7. Beranová, 8. Matějovská (obě Vlašim), 9. K. Ševčíková (Dubňany), 10. Viktorínová (Zlín), 11. Kozáková (Hradec Králové), 12. Kotásková (Dubňany).