Jak se z koníčka stane zaměstnání – rozhovor s Marií Létalovou, vedoucí muzea Lednice dávná

 LEDNICE – Nedávno vzniklo v Lednici prvorepublikové muzeum, jehož vedoucí je Marie Létalová z Týnce . Je také organizátorkou skupiny s názvem Prvorepubliková móda.  Zeptali jsme se jí:

Co vás přivedlo k této činnosti?

Ke sbírání dobového oblečení a oděvních doplňků mě přivedla skutečnost, že jsem začala chodit na akce Klubu vojenské historie Břeclav, kam jsem se dostala díky mému partnerovi, který tam tehdy působil a dodnes působí jako předseda. Poprvé jsem se oblékla do uniformy Rudé armády při příležitosti 60. výročí osvobození Břeclavi v roce 2005. Na podzim téhož roku jsem se pokusila si složit dobový civilní oděv k bojové ukázce u řopíku na Pohansku.  Od té doby jsem se začala poohlížet po originálních doplňcích, zezačátku to byl jen sem tam nějaký klobouček, rukavičky, kabelka, pak i šaty a po nějakém čase jsem začala sbírat další druhy oblečení pro různé příležitosti a roční období, tak abychom se mohli účastnit i dalších akcí během celého roku. Nyní již vlastním sbírku oděvů, ze kterých s naší skupinou skládáme tématické dobové přehlídky. Výjimkou jsou uniformy, ty mají pánové vlastní.

S kým spolupracujete a jak historické oděvy sbíráte?

Navázala jsem spolupráci s brněnským kloboukovým klubem, který pořádá pravidelná klobouková setkání a vystupuje s přehlídkami klobouků a replik historických oděvů. Jim jsme občas doplnili přehlídky o mé oděvy a doplňky. To mě přivedlo na myšlenku začít sbírat systematičtěji, abychom mohli vytvořit ucelenější tematické přehlídky složené z co nejvíce originálních kousků.  Od roku 2010 jsme také začali spolupracovat s kapelou Melody Gentlemen Lednice, se kterými často jezdíme vystupovat na různé plesy, slavnosti a podobně. Od samého počátku také samozřejmě úzce spolupracujeme s KVH Břeclav.Věci se shánějí čím dál tím hůř. Lidé už toho spoustu vyhodili, nabídli do muzeí nebo prodali přes internet. Je už málo těch, kteří ještě pořád mají doma uschované věci staré 70 let a více. Je potřeba pravidelně procházet internetové aukce, starožitnosti, bazary. Někteří lidé se o mně dozvědí z novin, internetu, nebo nás potkají někde na akci a nabídnou věci, které je jim líto vyhodit, ale nemají pro ně už uskladnění.  Ve sbírce mám nyní letní i zimní sportovní oděvy, společenské šaty – bohatě vyšívané korálky z dvacátých let, ale i dlouhé toalety z let třicátých, spodní prádlo, pár svatebních šatů, zimní kabáty, kostýmky, letní šaty, nespočet klobouků a dalších doplňků. Mezi nejvzácnější kusy patří sako a plášť ze salonu Podolská.

Kolik je vás a na jaké akce jezdíte?

Na přehlídky jezdíme v počtu pěti až šesti lidí. V základu jsou koncipované na dva pány a čtyři dámy, ale pokud jsou požadavky jiné, přizpůsobíme se. Je nás asi deset lidí, kteří se střídají. Na každou akci obměňuji věci nebo doplňky a podle toho aktualizuji průvodní slovo. Komentáře jsem k přehlídkám vytvořila asi před dvěma lety a vycházejí z článků o módě z časopisů Hvězda československých paní a dívek a odborné literatury k historii odívání.Po prvorepublikových programech je poptávka zejména v létě – na různé srazy autoveteránů či velocipedistů, městské/zámecké slavnosti, koncerty. V zimě zase vrcholí plesová sezóna a jsou teď v oblibě tematické a tím pádem také prvorepublikové plesy, před svátky se zase konají různé firemní vánoční večírky. Na výše jmenované akce jsme především zváni. Pravidelně doplňujeme program na bojové ukázce, kterou pořádá KVH Břeclav, dvakrát jsme předváděli na Dobovém plese ve Vlkoši, několikrát jsme byli s přehlídkou na Ždánickém histopedálu. Účastnili jsme se několika městských plesů – v Mikulově, Břeclavi, Moravském Krumlově, festivalu Arts&film v Telči, otevření hotelu v Karlových Varech a dalších. V současné době máme v nabídce 11 tematických přehlídek včetně komentářů k nim.

Jak vás napadlo otevřít si Prvorepublikové muzeum?

Narůstající sbírka (teď už nejen oděvů – s přítelem jsme si občas pořizovali i nábytek a další věci denní potřeby z tohoto období), nás podnítila k tomu začít hledat prostory k otevření muzea, které by znázorňovalo život za první republiky. Obec Lednice nám vyšla vstříc a nabídla zrekonstruované půdní prostory v budově TIC na náměstí. Ve spolupráci s obcí jsme tedy vytvořili expozici Lednice dávná – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka, kterou jsme otevřeli na konci dubna 2014. Do budoucna plánujeme menší rozšíření a občasné obměnění částí expozice, tak aby mohla stále nabízet nové zážitky návštěvníkům. Určitě chceme v muzeu pořádat i různé akce – jako přednášky, noční prohlídky a jiné. Zatím máme naplánovanou přednášku 3. října s Plk. JUDr. Michalem Dlouhým, Ph.D. – autorem předlohy k první řadě Četnických humoresek a několika knih o četnících. Jsou také nápady na nové přehlídky, chtěla bych dát dohromady například více oděvů z období 1. světové války, také proto, že na příští rok se plánuje bojová ukázka z období bojů legií na východní frontě místo tradičního „osmatřicátého“ a také KVH Břeclav se bude v příštím roce podílet na přípravě výstavy věnované tomuto tématu v Městském muzeu a galerii Břeclav.

Jaké máte další plány?

Pravděpodobně se ve větší míře budu věnovat výrobě klobouků především historizujícího stylu z první poloviny 20. století. Není také vyloučeno, že časem zařídím i oficiální půjčovnu kostýmů hlavně z období první republiky.              Děkuji vám za rozhovor.

lednice dávná

foto: www.foto-dusan.eu

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Peníze letadlem nepřiletěly

HODONÍNSKO: Investování do kryptoměn přineslo během krátké doby nemalé ztráty.  Čtvrt roku žil šedesátiletý muž …