Jak se vybírá nejlepší víno Moravy a Čech?

Výběr nejlepšího vína z České republiky je vážná věc a jako taková se řídí přesně stanovenými pravidly, díky kterým se titulu Šampiona a prestižních ocenění zlatými a stříbrnými medailemi Salonu vín – národní soutěže vín dočkají jen ta objektivně nejlepší vína. Budoucí Šampion a další oceněná vín musí projít několika koly degustací zkušených a certifikovaných porotců.

 Vinaři vybírají svá soutěžní vína už v létě předchozího roku. Obvykle v období od června do září daného roku probíhají v jednotlivých moravských vinařských podoblastech (znojemská, mikulovská, velkopavlovická, slovácká) a ve vinařské oblasti Čechy nominační kola Národní soutěže vín, tedy prvního stupně naší největší a nejvyšší soutěže vín.

Pro postup do 1. kola Salonu vín, tedy už celostátního kola soutěže, musí mít jednotlivé kategorie vín dosáhnout určitého počtu bodů:

  • Kategorie A, D, E, G (vína bíla suchá a polosuchá, vína růžová a klarety, vína červená suchá a polosuchá, šumivá vína) – 80 bodů a více
  • Kategorie B a F (vína bílá polosladká a vína červená polosladká) – 82 bodů a více
  • Kategorie C (vína sladká) – 84 bodů a více

Z 1. kola Salonu vín – národní soutěže vín postupuje 200 nejlepších vzorků do 2. finálového kola hodnocení, které určí Šampiona, tedy nejlepší víno České republiky pro daný rok, vítěze jednotlivých kategorií, vítěze zlatých medailí, tedy nejlepších sto vín do degustační expozice Salon vín a držitele stříbrných medailí (vína z druhé stovky se ziskem přes 83 bodů).

Složení salonu vín

Ocenění Zlatou medailí Salonu vín ČR získá v druhém kole 100 vín podle těchto kritérií:

  1. 80 vín celkem v kategoriích vín bílých a červených suchých a polosuchých, která budou dále vybrána podle plochy vinic v jednotlivých vinařských podoblastech (oblasti), a to:

a) 6 nejlépe hodnocených vín z vinařské oblasti Čechy
b) 28 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti znojemské
c) 42 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti mikulovské
d) 44 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti velkopavlovické
e) 40 nejlépe hodnocených vín z vinařské podoblasti slovácké

  1. 20 nejvýše hodnocených vín z kategoriích bílých a červených polosladkých
  1. 14 nejvýše hodnocených vín v kategorii vín sladkých
  1. 2 nejvýše hodnocená vína v kategorii růžových vín a klaretů
  1. 4 nejvýše hodnocená vína v kategorii sektů

 Ostatní vína z finální dvoustovky, která nezískala zlatou medaili, jsou oceněna stříbrnou medailí za předpokladu splnění minimálního bodového hodnocení, udělení min. 83 bodů.

Pro zaručení maximální kvality a objektivity klání provádí organizátor průběžnou kontrolu hodnocených vzorků v laboratoři tak, aby byla potvrzena správnost zařazení do kategorie a soulad deklarovaných analytických hodnot se skutečností.

 Kdo vybírá Šampiona

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři – držitelé mezinárodních degustačních zkoušek dle standardů EU, kteří jsou spolu s moderním počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech.

Záštita

Záštitu nad Salonem vín – národní soutěží vín 2017 převzal, stejně jako loni, prezident České republiky Ing. Miloš Zeman a ministr zemědělství Ing. Marian Jurečka.

Zdroj: www.omnimedia.cz, foto: Vinařský fond

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku

U16 – Turnaj tří zemí ve Finsku Výsledky českých zápasů: úterý 6. února 2024 Česko …