Pondělí , 15 Červenec 2024

Jak nastydnout v tropech

Hannigovo otevřené okno (tentokrát v cizině)

Jako tvor milující spíše jaro a léto, nežli zimu a pliskanice, snažím se v letech, kdy nemám kulatiny, odcestovat jako tažní ptáci do teplých krajů. Letos padla volba na Thajsko a  Kambodžu. Po prohlídce královského paláce v Bangkoku (mimochodem nenechte se nalákat na letišti nějakou agenturou a vydejte se odvážně sami, jinak s vámi průvodce profrčí zajímavými temply a paláci a bude vás hnát na tzv. shopping, což není nic jiného, než drahý nákup zbytečností – samozřejmostí je asi provize pro průvodce), tedy po prohlídce paláce bohužel s průvodcem,  jsem se nechal nalákat na další hloupost. Chtěl jsem, aby mě řidič, kterého jsem prostřednictvím agentury dostal, odvezl místo do hotelu na autobusové nádraží, odkud jezdi autobusy do Pattaye. Hned mi bylo nabídnuto, že mě tam odveze sám, za, na české poměry skvělých 1.500 bathů za cca 150 km, to je asi 1.200 Kč. Když jsem se s touto cenou chlubil na hotelu tam bydlícímu Američanovi, tak se mi vysmál s tim, že přijel pohodlně z letiště klimatizovaným autobusem za 130 bathů,  to jest za cca 100 Kč.

Ovšem náladu jsem měl stále skvělou. První problémy, které znají Evropani v tropech s trávením, jsem už měl za sebou po požiti chutné omelety s banány, koupené z všudypřítomných jídelních vozíků, tak typických pro jihovýchodní Asii. Všude kolem teplo a plno šťastných turistů a usmívajícíchse masérek, lákajících turisty na masáž nohou. Nebo-li, jak je v Pattayi typické, „nog“, protože, pokud z vás starších už někdo zapomněl azbuku, v Pattayi si ji zopakujete. Asi 80% turistů v Pattayi je z Ruska.

Ale, abych vysvětlil název článku. V Pattayi se v podstatě nedá koupat v moři. Veškerý odpad z velkoměsta turismu odtéká přímo do moře. A tak, pokud se chcete vykoupat, musíte lodí na ostrov Koh Lang. Cesta lodí trvá 45 minut. Byl jsem překvapen, že všichni na lodi kašlali. Potom jsem nato přišel. Já totiž nemám rád klimatizaci. Když už jedu do tropů, tak je chci mit se vším všudy, včetně horka. Klimatizaci jsem vypínal a tudíž jsem nekašlal. Nechápal jsem, jak ta masa turistů uniklých ze sibiřských mrazivých tunder, pouští na sebe v hotelech zimu, ze které za těžké peníze klesajícího rublu unikla. Českých turistů uz je v Pattayi málo. Jako správní Evropani už jezdí na lepší destinace, jako třeba Koh Samui. Já mám však v plánu navštívit Kambodžu a chrámy, které pohltila džungle na sever od města Siem Reap. Pověstný Angkor Wat. Zajímá mě země, jejímž králem je můj spolužák z pražské konzervatoře a Akademie múzických umění Norodom Sihamoni.

Z Thajska zdraví Petr Hannig

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Výstava kaktusů

VALTICE / Střední vinařská škola Valtice – skleník, Sobotní 116 4. 7. – 7. 7. …