foto: ceskatelevize.cz

Jak dopadne hustopečská nemocnice? V pátek se obálky otvírat nebudou.

Hustopeče – V pátek se měly otvírat na radnici obálky s nabídkami na převzetí místní nemocnice, která patří městu. Ukázalo se však, že není co otvírat, nikdo se nepřihlásil. Do tendru na poslední chvíli zasáhlo hejtmanství, které celou soutěž zpochybnilo a poslalo podnět na šetření antimonopolnímu úřadu. Může to být jeden z důvodů, proč nikdo neprojevil zájem.

Na úvod o nemocnici: Městská nemocnice v šestitisícových Hustopečích má 126 lůžek, které byly loni podle výroční zprávy využité na 67 procent. V roce 2013 zde bylo hospitalizováno 2 918 pacientů. Pracuje zde necelých 30 lékařů a sedm desítek sester. Dohromady nemocnice zaměstnává necelých 200 lidí. Loňský rok pro nemocnici skončil ztrátou bezmála osm milionů korun. O rok dříve bylo hospodaření v plusu 176 tisíc.Kč, což radnici finančně zatěžuje.

Hejtmanství napadlo tendr Hustopečí na provozování městské nemocnice u antimonopolního úřadu, a to na základě výsledků právní analýzy, kterou si nechalo zpracovat.Nikdo z kraje nechtěl komentovat přesný obsah a výsledky analýzy, a to z toho důvodu, že by to mohlo ovlivnit rozhodování antimonopolního úřadu. Krajský radní pro zdravotnictví Marek Šlapal ale řekl, že jediné, co  může říct, je to, že výsledky ukázaly, že je vhodné podnět na výběrové řízení antimonopolnímu úřadu podat.Kraj už několik týdnů upozorňuje na to, že podmínky soutěže jsou diskriminační. Upozorňuje především na jednu podmínku, a tou je, že zájemce musí mít zkušenosti, nebo musí provozovat 2 obdobná zařízení, 2 obdobné nemocnice. A to kraj, ačkoliv má pod sebou několik nemocnic, tak  každá je vedená jako samostatná jednotka, a on tím pádem podmínku nesplňuje.Podle něj je to diskriminační, protože by se rád do tendru přihlásil.

„Jihomoravský kraj má zájem na udržení veřejnoprávního charakteru hustopečské nemocnice, která je od roku 2011 součástí krajského memoranda o poskytování zdravotnické lůžkové péče. V podnětu ÚOHS je požadováno přezkoumání dosavadních úkonů města Hustopeče a s ohledem na očekávanou snahu města rychle rozhodnout o novém provozovateli bez reálné možnosti kraje zúčastnit se tohoto tendru také vydání předběžného opatření o zastavení tendru pro nesoulad se zákonem, respektive jeho obejití,“ konstatoval hejtman Michal Hašek. Soukromý provozovatel není, podle něho pro zachování péče dostatečnou zárukou. „Jsem přesvědčen, že načasování celé věci souvisí s komunálními volbami. Nynější vedení města chce rozhodnout ještě před nimi. Když se vedení kraje seznámilo s konkrétním záměrem Hustopečí, oznámili jsme zájem provozovat hustopečskou nemocnici jako součást sítě veřejnoprávních nemocnic,“ uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD). „Považujeme podmínky za diskriminační, neférové a postavené tak, aby se kraj nemohl zúčastnit,“ tvrdí proto hejtman, přestože původně prohlašoval, že rozhodnutí o budoucnosti nemocnice je pouze v kompetenci města.

Snaze kraje o získání nemocnice do své správy se přitom Hustopeče diví. „Nikdy v minulosti neměl kraj o nemocnici zájem,“ tvrdí starosta Kuchynka. Zájem o hustopečskou nemocnici projevil kraj až poté, co už bylo výběrové řízení vypsané. A za současných podmínek zatím nenašel způsob, jak se do tendru přihlásit. „Považujeme podmínky za diskriminační, neférové a postavené tak, aby se kraj nemohl zúčastnit,“ tvrdí proto hejtman, přestože původně prohlašoval, že rozhodnutí o budoucnosti nemocnice je pouze v kompetenci města. Podle lidí obeznámených s děním kolem nemocnice tak kraj zvažuje například variantu, že by se některá z krajských nemocnic přece jen přihlásila. Poté by jako účastník konkurzu mohla výběrové řízení napadnout u antimonopolního úřadu.

Hašek také upozorňuje, že Hustopeče mohou už pouhým pronájmem nemocnice porušovat privatizační podmínky, za kterých nemocnici bezplatně získaly od státu. Těmi je město vázáno od roku 2002 na 25 let. Jenže o změně těchto podmínek už Hustopeče s ministerstvem financí jednaly. A jeho souhlas mají. „Podmínkou je, že touto transakcí nedojde ve zdravotnickém zařízení k narušení poskytování zdravotních služeb,“ informovala mluvčí ministerstva financí Tereza Peprníková.

Starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (ODS) k tomu řekl, že s postojem Jihomoravského kraje zásadně nesouhlasí. Podle něj je tendr v pořádku a je standardní a nebojí se ani případných průtahů, kdy Jihomoravský kraj požaduje po antimonopolním úřadu vydání předběžného opatření o zastavení tendru, protože zná obdobný případ, kdy antimonopolní úřad podobný případ řešil, respektive neřešil, protože to nebylo v jeho kompetenci. A myslí si, že to bude stejné i v tomto případě. A tendr se dokončí v řádném termínu a v pořádku.

Jak ale zareaguje Antimonopolní úřad v Brně, nelze v tuto chvíli odhadnout. „Město nediskriminuje žádného potenciálního uchazeče. Pokud někdo požadovanou kvalifikaci nesplňuje sám, může se do veřejné soutěže přihlásit ve sdružení s jinými uchazeči, případně může využít subdodavatele,“ oponoval názoru kraje starosta města Hustopeče Luboš Kuchynka. Jasně definovaná kritéria mají podle starosty zajistit seriózního partnera s dostatečnými zkušenostmi pro provoz takového zařízení. „Takový zájemce bude zárukou bezproblémového provozu v budoucnosti a také zárukou zachování minimálně stávajícího rozsahu a standardu poskytované zdravotní péče,“ dodal Kuchynka.

Snaze kraje o získání nemocnice do své správy se přitom Hustopeče diví. „Nikdy v minulosti neměl kraj o nemocnici zájem,“ tvrdí starosta Kuchynka. Zájem o hustopečskou nemocnici projevil kraj až poté, co už bylo výběrové řízení vypsané. A za současných podmínek zatím nenašel způsob, jak se do tendru přihlásit.

Nový strategický partner měl  do Hustopečí nastoupit už na začátku září. „V nemocnici se zatím byli podívat tři vážní zájemci,“ uvedl  starosta Hustopečí Luboš Kuchynka. Obálky s nabídkami se měly otvírat v pondělí. Měly, bohužel nebylo co otevírat, nikdo se nepřihlásil. „V daném termínu jsme nedostali žádnou nabídku. Musíme se podle toho zařídit.“ potvrdil včera starosta Hustopečí Luboš Kuchynka. Co bude s nemocnicí, starosta v současnosti neví. „Ale to není tak, že by o městskou nemocnici nebyl zájem. Kvůli rozruchu, který kolem ní je, se nikdo do tendru nepřihlásil.“ domnívá se Kuchynka.

Pokud by se kraji nakonec podařilo nemocnici v Hustopečích převzít, mělo by Břeclavsko druhou krajskou nemocnici – stejně jako sousedící Hodonínsko, které má zhruba o čtyřicet tisíc obyvatel více. Hodonínští už to přitom museli obhajovat u Všeobecné zdravotní pojišťovny, která hrozila snižováním počtu lůžek a následnou redukcí péče. Argumentovala tím, že okresu Hodonín stačí jedna nemocnice, a to kyjovská. Dění kolem Hustopečí zatím pojišťovna nechce komentovat.

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Peníze letadlem nepřiletěly

HODONÍNSKO: Investování do kryptoměn přineslo během krátké doby nemalé ztráty.  Čtvrt roku žil šedesátiletý muž …