Igor Chmela představí své fotografie v muzeu

Břeclav – Unikátní výstava představí fotografie známého českého herce Igora Chmely (*1971). Igor Chmela je významný český herec působící v pražském Divadle Na zábradlí, zkušenosti má i z Národního divadla a z Dejvického divadla.

Městské muzeum a galerie Břeclav představí Igora Chmelu v roli unikátního fotografa. Soubory fotografií, které autor pořídil, jsou výsledkem práce s fotopřístroji, které si herec sám vyrábí, nebo upravuje podle vlastních potřeb. Autor je okouzlen světlem a tajemným přístrojem camery obscury. Tento zajímavý princip zachycování reality na fotofilm aplikuje do vlastních fotoaparátů, tzv. „sirkoňů“, které dávají vzniknout atmosférickým fotografiím s nezaměnitelným rukopisem. Divadelní a filmové prostředí, město, krajina, tajemná zákoutí, ale i vlastní rodina jsou témata, která jej oslovují, a které půvabným, osobitým způsobem přenáší do fotek. Černobílá i barevná, naprosto originální díla jsou důkazem o jeho mistrovském zvládnutí techniky práce se světlem a camerou obscurou.

Výstava jeho umění v Městském muzeu a galerii Břeclav je teprve třetím místem, kde je možné shlédnout tyto fotografie. Po Praze a Uherském Hradišti si právě Břeclav pozvala autora, který bude představen v jiném světle.  Kromě fotek bude možné shlédnout i unikátní sbírku fotoaparátů místního sběratele a technického nadšence Miloslava Rakoviče. Bude zde jedinečná příležitost shlédnout vznik fotografie od prvopočátku. Kromě historických a vlastnoručně vyrobených foťáků se diváci budou moci osobně seznámit s camerou obscurou, pochopit její princip a stát se „součástí fotoaparátu.“

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží 20. 3. 2015 v budově muzea „pod vodárnou“ a potrvá do 3. 5. 2015. Všichni jste srdečně zváni!

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Chameleon Groove

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 13. 04. 2024 / 19 hodin Funk rockový …