Hustopečský kameňák. Ukončení cyklistické sezony vyšlo.

Hustopeče – Více než dvě stě padesát závodníků z řad dospělých i dětí se zúčastnilo již šestého ročníku Hustopečského kameňáku. Na trať vyrazili v sobotu 20. září z autokempu Formanka. Závod horských kol byl pomyslnou tečkou za cyklistickou sezónou a díky téměř letním teplotám si mohli cyklisté ukončenou užít, jak se patří.

Hustopečský kameňák odstartoval ještě před polednem závodem dětí. V pěti kategoriích od závodu odrážedel až po 1600 metrů na kole se jich o medaile utkalo zhruba osmdesát. Některé zvolily strategii hodnou profesionálů, jiné už pro jistotu startovaly se slzami v očích. Nouze nebyla o vášnivé povzbuzování, pády i radost z vítězství.

„Závod dětí byl původně myšlený jenom jako takový doplňkový, ale ukazuje se, že dětí chodí hodně a začíná to být organizačně náročné. Uvidíme, jak to bude v příštích letech,“ uvedla ředitelka závodu Ivana Matějíčková.

Jednu hodinu po poledni potom vypustil na trať místostarosta Hustopečí Libor Sadílek i dospělé závodníky. Na startovní čáru se jich postavilo více než 170. Čekala na ně trať okolo hustopečských rybníků přes Kamenný vrch. Vybírat mohli cyklisté z jednodušší varianty závodu na 20 kilometrů a náročnější Elite na 38 kilometrů. Trať zůstala oproti loňskému roku beze změny.

„Trať je úplně zázračně suchá kromě dvou tří kaluží. Všechny sjezdy jsou bezpečné. Kameňák se dá sjet tedy s trochou sil, protože to lehce klouže, ale trať je jinak krásná. Myslím, že tady dnes budou kvalitní výkony,“ tipovala těsně po začátku závodu Matějíčková.

„Plánovali jsme změnu trati, ale vzhledem k zdravotním indispozicím, které jsme měli během příprav závodu, jsme se rozhodli, že necháme vše při starém. Zajímavější trať plánujeme na příští rok. Takže se bude na co těšit,“ doplnil ředitel závodu Marek Svoboda.

O překvapení na trati však nebyla nouze ani letos. Kvůli vytrvalým dešťům týden před závodem nabídl Kamenný vrch adrenalin v podobě rozblácených cest a spadaných stromů. Některé závodníky překvapilo i převýšení.

Absolutním vítězem hlavního závodu, kategorie Elite se stal s časem 1 hodina 26 minut Libor Pohanka z klubu velosport Velké Pavlovice. „Jelo se blbě, bylo až moc teplo. Ale dalo se to, akorát ke konci byl takový dlouhý výjezd úvozem a tam už mně to trošku podkluzovalo. Musel jsem dávat pozor,“ svěřil se ihned po dojetí do cíle Pohanka.

Z žen v náročnější kategorii jako první projela cílovou rovinkou s téměř desetiminutovým náskokem s časem 1 hodina 48 minut Lucie Boudná z klubu Život na kolech. „Trať super. První kolo bylo strašný, druhý dobrý, to už mně bylo jedno,“ smála se Boudná.

Mezi zkušenými závodníky se však neztratili ani domácí. V kategorii Easy A byla například nejrychlejší ženou Hustopečanka Zuzana Pražáková. A ocenění dostali i nejstarší a nemladší účastníci. Na trať hlavního závodu se vydal například už sedmiletý cyklista.

Spokojení ale mohli být všichni zúčastnění. Cyklistickou ukončenou totiž provázelo ukázkové babí léto.

„Hodnotím akci na výbornou. Přeje nám počasí, což dělá 80 procent úspěšnosti akce,“ pochvalovala si Matějíčková. „Všechno klape nadmíru dobře. Posílili jsme i organizační tým. Ale hlavně musím říct, nevím, čím to je, že nám to počastí tak vychází. Díky za to,“ přidal se Svoboda.

Teď už organizátoři začínají pracovat na tradičním Vánočním běhu městem. Hustopečský kameňák se konal pod záštitou města Hustopeče.

(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …