Hustopečskou nemocnici převezme kraj ?

Hustopeče – Nové výběrové řízení nebo přímé převzetí krajem. To jsou možnosti, o kterých teď v souvislosti s městskou nemocnicí jedná vedení města. Do prvního výběrového řízení se v červenci žádný zájemce o provozování nemocnice nepřihlásil. Teď se tak hledá jiné řešení.

„S hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem jsme už vyjednávali o tom, jestli je nějaké přímé převzetí vůbec možné. Pan hejtman deklaroval, že Jihomoravský kraj má zájem o to převzít městskou nemocnici do zřizovatelské funkce. Ale to bylo asi tak všechno. Nesdělil nám žádné podmínky. Očekáváme tak další jednání už o konkrétních podmínkách případného přímého převzetí,“ vysvětlil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Hustopečští zastupitelé si ale současně nechávají otevřená i zadní vrátka. Kdyby jednání s krajem nikam nevedla, jsou připraveni vyhlásit nové výběrové řízení se změněnými podmínkami.

„I zde máme příslib pana hejtmana, že ať se bude dít cokoliv, Jihomoravský kraje se do případného výběrového řízení také přihlásí. My jsme zase slíbili, že změníme podmínky tak, aby se Jihomoravský kraj přihlásit mohl,“ doplnil starosta.

Vůči prvnímu výběrovému řízení totiž podal Jihomoravský kraj námitku na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podmínky řízení se mu zdály diskriminační. I to podle starosty mohl být důvod, proč se do výběrového řízení nikdo nepřihlásil. Ostatní zájemci se rozhodli vyčkávat a počkat si na mírnější podmínky.

„Jihomoravský kraj už dříve avizoval, že jsou naše podmínky údajně příliš přísné, že se do výběrového řízení přihlásit nemůže. S tím já nesouhlasím, určitě se přihlásit mohl. Ale řekněme, že když ty podmínky zmírníme, že to pro ně bude jednodušší,“ vyjádřil se Kuchynka.

Situací kolem městské nemocnice se v Hustopečích zabývá pracovní skupina složená ze starosty města a šesti zastupitelů ze všech šesti volebních stran. Rozhodnutí, jakým směrem se bude hledání strategického partnera ubírat dál, by mělo padnout někdy v půlce září.

„Dali jsme si se zastupiteli takovou předběžnou pomyslnou hranici kolem, řekněme, 15. září. Za tu hranici už by bylo časově dost nevýhodné jít. Do té doby by mělo být jasno, jestli někam jednání s krajem vedou. Pokud ne, tak by se po 15. září mělo vyhlásit nové výběrové řízení. Je to ale předběžné, není to pevně stanovené datum. Rozhodně nechceme dávat kraji nějaká ultimáta,“ uzavřel Kuchynka.

Město Hustopeče převzalo nemocnici do svého majetku v roce 2001. Prostřednictvím vlastní příspěvkové organizace ji provozovalo do roku 2011 beze ztrát. Teprve v posledních letech končilo hospodaření zdravotnického zařízení v minusu a je pro městskou pokladnu zátěží. Proto zastupitelé schválili transformaci nemocnice na akciovou společnost a hledají nájemce, který by zařízení provozoval.

(Text a foto: Jana Rozková)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …