il.foto:Hustopeče.cz

Hustopečské skákání letos opět přivítá Ivana Uchova

Hustopeče – Unikátní spojení dvou moravských halových výškařských závodů s hudbou Moravská výškařská tour pokračuje v roce 2015 jedenáctým vydáním. Začíná na jihu Moravy v Hustopečích 24. 1. 2015 16. ročníkem Hustopečského skákání a finále uvidí na severu v Třinci 8.2.2015 na 23. Beskydské laťce, v nové Werk Aréně.

FAVORITI: Mužská výška prožívá velký boom, o to náročnější je ale zajištění těch nejlepších. Organizátorům se však podařilo na každou mužskou soutěž zajistit superstar s výkonem nad 240 cm. Do Hustopečí přijede po osmé létající Rus Ivan Uchov, který na mítinku Praha Indoor 2014 vyrovnal v únoru evropský rekord 242 cm a v létě si zlepšil také „venkovní“ osobní rekord na 241 cm. Už pětkrát v kariéře pokořil 240 cm a více, čtyřikrát v hale a jednou venku. Na jihu Moravy je jako doma, v Hustopečích vyhrál už pětkrát a rekord mítinku posunul na 238 cm. V poslední halové sezóně prohrál pouze jednou a podle zpráv svého trenéra Sergeje Kljugina je opět ve skvělé formě.

„Hustopeče jsou jako můj druhý domov. Měl bych u vás zahájit halovou sezónu a v Čechách taky ukončit na HME v Praze. Neplánuji příliš velký počet startů, proto se na každý chci speciálně připravit. Divákům chci nabídnout výjimečný zážitek. Trénink zatím pokračuje dobrým tempem, myslím si, že už na začátku sezóny bych měl být připraven na kvalitní výkon,“ vzkázal Uchov.

V Třinci v nových prostorách Werk Arény bude hlavní hvězdou Katařan Mutaz Essa Barším, olympijský medailista, stříbrný z MS 2013 a halový mistr světa 2014. Sezónu zakončil zlepšením na 243 cm a má na kontě v kariéře také už pět výkonů na úrovni 240 a více, v hale však zatím ne, tu má maximum 238 cm. „Vzpomínám si na závody ve Vendryni, kde jsem vyhrál roku 2013 výkonem 234 cm. Kvalitní podmínky, výborní diváci. Těším se na návrat, slyšel jsem, že to bude v hokejové aréně, to může byť zajímavé,“ odkázal jeden z nejpopulárnějších atletů současnosti. Rekord mítinku 234 cm bude ohrožený.

Také ženská soutěž bude mít na obou místech dvě velké hvězdy. V Hustopečích se po roční přestávce kvůli zranění na mezinárodní scénu vrátí úřadující mistryně světa z roku 2013 Světlana Školinová z Ruska (203 cm venku a 200 cm v hale) a v Třinci světová jednička 2014 její krajanka Maria Kučinová (200 cm venku a 201 cm v hale). Školinová se chystá na jih Moravy už popáté (vyhrála v letech 2011 a 2012) a vzkazuje: „Naposledy jsem skákala v halové sezóně 2012 a tehdy jsem v Hustopečích vyhrála. Takže na návrat jsem si nemohla vybrat lepší místo pro dosažení kvalitního výkonu. Přijede i trenér Kljugin, věřím, že divákům náš tým nabídne cosi výjimečného. Věřím, že se pokusím i o pokoření dvoumetrové hranice.“

Kučinová má zase ráda Sever Moravy, v roku 2011 skočila v Třinci stále platný juniorský světový halový rekord 197 cm. Tehdy vyhrála, stejně jako o rok později, když zdolala 196 cm. Mezitím z ní vyrostla hvězda první velikosti. V roku 2014 vyhrála Diamantovou ligu, Kontinentální pohár, halové mistrovství světa, na ME v Curychu byla stříbrná. Zatím pětkrát v kariéře zdolala dva metry. V řebříčku All-Athletics.com je na prvním místě aktuálně na světe.

ČESKÁ STOPA: Nejlepší český výškař současnosti a nejčastější závodník na MVT Jaroslav Bába nebude na obou závodech chybět. Hustopeče se těší také na největší talent české výšky, Michaelu Hrubou, která v 16 letech skočila 191 cm, juniorský český rekord a vybojovala stříbro na MS junioru v Eugene. Její start v Třinci je ještě v jednání.

NASTUPUJÍCÍ HVĚZDY A EXOTIKA: Moravská tour je tradičně také místem, kde se do světové atletiky odrážejí nastupující jména. V Hustopečích by se měla objevit vítězka letošních Olympijských her mládeže v Číně Ukrajinka Julia Levčenková, která ve věku 16 let překonala 189 cm. V Třinci se představí britská juniorská mistryně světa ve výšce i v sedmiboji Morgan Lakeová (17) s nejlepším výkonem 194 cm, což je národní juniorský rekord.

AMBASADOŘI: Na jubilejní ročník budou tři ambasadoři, v Třinci legendární běžkyně na 400 m Táňa Netoličková a v Hustopečích mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková a bývalý úspěšný reprezentant Svatoslav Ton.

S dalšími kvalitními skokany a skokankami se jedná, zejména s kandidáty na vítězství v seriálu MVT, kteří by startovali na obou závodech. I v jedenáctém ročníku by turné mělo přinést neopakovatelné zážitky a mělo by potvrdit pozici nejvýznamnějšího halového výškařského podniku roku v Čechách.

Na každém ze závodů získají nejlepší skokani finanční prémii, za vítězství je to 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu. Organizátoři pokračují v systému na určení celkového vítěze, který platil při prvním ročníku a pak od roku 2008. Jednotlivé výkony ze dvou závodů se sečtou. Odměna pro celkové vítěze je 1000 dolarů pro nejlepšího muže i ženu.

Mimo soutěže mužů a žen, které proběhnou v jednotném formátu na každém ze závodů, připravují jednotlivé mítinky i klasické doprovodné soutěže mládeže. Tradičně kvalitní bude pokrytí České televize na kanálu ČT Sport, který nabídne z každého závodu souhrnný hodinový záznam (včetně repríz).

Jana Langová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …