Hráči devatenáctky vědí, co chtějí hrát

BŘECLAV – Nejstarší dorost je kategorie na rozhraní mezi kopanou mládeže a mužů. V MSK Břeclav měl v minulé sezoně tuto důležitou složku na starosti trenér Jiří Pecha.

Soutěž jste přebral v říjnu po odchodu trenéra Petra Maléře do Příbrami, jak se vám naskakovalo do rozjetého vlaku?

S Petrem se známe přes dvacet let, rozumíme si, s převzetím nebyl žádný problém. Navíc u družstva zůstal jako můj asistent Michal Šimon. Nesnažil jsem se o žádné překopávání herního systému, navázal jsem plynule na činnost svého předchůdce.

Jak dlouho trvalo vaše seznamování s kádrem hráčů?
Maximálně dva týdny, rychle jsem poznal, jak se chovají na tréninku, a po prvním mistráku i jak se projevují v soutěži. Navíc jsem je již předtím párkrát viděl, protože stejnou soutěž hraje můj syn za Hodonín.

Jak se vám jeví současná devatenáctka MSK jako celek?
Je to tým mladých fotbalistů, kteří vědí, co chtějí hrát. Drží si svůj herní projev a i když některé zápasy prohráli vyšším rozdílem branek, nebyly to zápasy bez šancí.

Co mužstvu chybělo k ještě lepším výsledkům?
Potřebuje výrazně zlepšit produktivitu při proměňování gólových šancí. V závěru soutěže chyběli zranění hráči, kterých bylo abnormálně mnoho, někteří další se museli věnovat maturitám, klíčoví hráči Jan Hloch a Matěj Wallisch byli přesunuti do áčka mužů a tím vším se nám hodně zúžila lavička náhradníků. Hráči si byli svými posty jistí a to je nemotivovalo k většímu úsilí. Navíc v závěru bylo v klubu prioritou pomoci k záchraně v soutěžích áčku a béčku mužů a zájmy devatenáctky musely jít zákonitě stranou.

Přibližte nám jednotlivé formace…
Začnu u obránců, od kterých se odvíjí herní projev mužstva. Velmi dobré výkony stabilně podávali Tomáš Košut a Radek Svoboda, zpočátku i Filip Šanda, jehož vzestup přibrzdily výpadky v tréninku. Pozitivní přístup k povinnostem měli Martin Večeřa a David Kolaja, oba nevynechali ani jeden trénink, viditelně šli herně nahoru. Když nebyli obránci pod tlakem, rozehrávka se jim dařila. S tlakem soupeřů se ale těžko vyrovnávali, nastávaly problémy, hráči dělali chyby.

V každém celku má důležitou úlohu záložní řada…
Citelně nám chyběl kvůli dlouhodobému zranění Tomáš Horčička, který byl mozkem mužstva i duchem kabiny. Nahradit se ho snažili David Vu Van a Marek Horčička, ale zcela se jim to nepodařilo. Pravý krajní záložník Daniel Bílek byl jeden z nejlepších směrem dopředu, měl ale problémy se zakončováním akcí a horší byl jeho pohyb dozadu. Levý krajní záložník Tomáš Novák byl také platný dopředu, dozadu ale neudělal ani krok. Vojtěch Hovězák byl tréninkově vynikající, v zápasech šel herně nahoru, přibrzdila ho ale škola. Do budoucna spojení školy a práce u něho hrozí omezením, nebo dokonce přerušením aktivní činnosti, což by byla obrovská škoda. Richard Simonyi je podobný typ, trochu živel. Ke konci soutěže byl platný jako univerzál, mohl hrát na jakémkoliv postu.

A útočníci?
Stabilně jsme hráli na dva, případně na jednoho útočníka. Marián Hakala a Ondřej Pohanka jsou snaživí, hýří zaujetím do hry, ve finální fázi útočných akcí jsou ale málo produktivní. Ivo Tetur měl v zimě měsíc a půl zdravotní přestávku a to nabouralo jeho výkony v jarní části soutěže. Matheus Stange da Silveira odehrál za devatenáctku jen dva zápasy, jinak pomáhal áčku a béčku. To je typ rozdílového hráče, který umí zápasy rozhodovat.

Nakonec jsme si nechali brankáře…
Dominik Kunický podával trvale velmi dobré výkony, čehož si všimli i ve Frýdku-Místku, kam ho zvou v létě na zkoušku.

Jak vidíte perspektivu devatenáctky MSK?
V kádru zůstane osm kmenových hráčů, počty doplní hráči přicházející ze sedmnáctky a počítáme i s několika hráči cizích klubů, kteří u nás budou na hostování. Hodně důležité je naplnění počtu, aby nás bylo dost na tréninku a zvýšila se vnitřní konkurence při mistrovských zápasech.

Jaroslav Hýbner

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

David Bartal: Lvice jsou super parta

Fosfa SPORT – HC Lvi Břeclav Trenérem roku 2023 byl za hokejový klub FOSFA HC …