il.foto: andulia.blogspot.com

Hospodaření je na Břeclavsku velmi náročné

BŘECLAV  – O zhodnocení situace zemědělců na jižní Moravě jsme požádali předsedu Okresní agrární komory Břeclav Ladislava Sečkáře.

„Naše zemědělství se během posledních let výrazně změnilo. Cenová politika, která je řízena obchodováním v EU, přispěla k nárůstu ploch technických plodin a došlo k výraznému útlumu živočišné výroby. V oblasti chovu prasat se to projevilo nejmarkantněji. Původně jsme vyváželi asi 25% vepřového masa, dnes jsme soběstační v této komoditě z necelých 50%. V podstatě u nás zanikla produkce i zpracování zeleniny. Toto je ovlivněno skrytými dotacemi v zemích původní Evropské unie a hlavně sítí obchodních řetězců, které jsou ve vlastnictví zahraničních majitelů a preferují produkci zemědělců svých zemí. Náš zemědělec je v této síti silně znevýhodněn, supermarkety mu diktují ceny, požadují regálné, zalistování a uplatňují další diskriminační opatření.

Hospodaření a tím i údržba krajiny na území našeho okresu je pro zemědělce velmi náročná. Ve výnosech polních plodin jsme na tom z důvodu sucha neustále nejhůře v rámci ČR. Plošné využití závlah pro polní plodiny je dnes z ekonomických důvodů nereálné. Omezeně jsou využívány pouze kapénkové závlahy u zbytků ploch pěstované zeleniny, částečně ve vinicích a sadech. Zemědělci zaznamenávají nový trend rozkrádání závlahového zařízení, jeho oprava je nejen finančně náročná, ale je i obtížná vzhledem ke shánění náhradních dílů zastaralého systému. Zemědělci dnes zvažují a porovnávají ekonomickou rentabilitu a očekávané výnosy případně zavlažovaných plodin.
O zemědělské politice ze strany současné vlády je zatím předčasné hovořit, stále probíhají jednání o společné zemědělské politice do roku 2020.“

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …