Hodnotili finalisty soutěže Vinařství roku

BŘECLAVSKO (juh) – Minulý týden navštívili odborníci devítku vinařských společností, které se letos ucházejí o titul Vinařství roku.

Během tří dnů si prohlédli jednotlivá vinařství a v této chvíli už mají jasno, kdo vyhraje v kategorii malé, střední a velké vinařství. Absolutního vítěze soutěže, kterou již 6. rokem vyhlašuje Svaz vinařů ČR, spoluurčí svými hlasy veřejnost.
Sedmičlenná porota se vydala do Vinařství Kořínek, Víno J. Stávek, Vinařství rodiny Špalkovy, Sonberku, Vinařství Vladimír Tetur, Žernosecké vinařství, Vinařství Lahofer, CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice a ZD Sedlec u Mikulova.
Při hodnocení každého vinařství navštívila vždy nejen jeho provoz a sklepy, ale namátkově i vybranou vinici. „Všichni vinaři dostali na prezentaci svého vinařství stejný časový limit maximálně 90 minut a bylo jen na nich, jakým způsobem se porotě představí,“ uvedl předseda poroty František Mádl a dodal: „Díky návštěvě jednotlivých vinařství je mohou odborníci posuzovat komplexně, nejen na základě vyprodukovaného vína. Tím se Vinařství roku odlišuje od jiných tuzemských soutěží.“
Odborníci přidělovali jednotlivým finalistům body, a to nejen za objektivně měřitelná kritéria (úspěchy vinařství v soutěžích, účast na veletrzích, produkce vína apod.), ale subjektivně je ohodnotili i za inovace ve vinohradnictví a vinařství, zapojení podniku do výzkumné práce, agroturistiku, marketing a mediální výstupy vinařství, kvalitu webové prezentace apod.
Každý z vinařů využil možnosti představit své vinařství po svém. Někde si pro porotu jako bonus připravili vinařskou poezii nebo zpěv, jinde třeba snoubení vína a jídla. Rozhodování tak odborníci letos opravdu neměli snadné. V závěru třetího dne však měla porota jasno a na základě nejvyššího bodového hodnocení stanovila vítěze jednotlivých kategorií. Výsledky budou zveřejněny 26. března v Praze.
Absolutního vítěze letošního ročníku Vinařství roku opět spoluurčí široká veřejnost svým hlasováním v soutěži Mediatel Vindemia Publica, kdy mohou lidé vybírat právě z devíti nominovaných vinařství a prostřednictvím internetu na www.vindemiapublica.cz nebo pomocí SMS jim až do 20. března zasílat své hlasy. Titul Vinařství roku bude udělen jednomu z vítězů jednotlivých kategorií, které při hlasování veřejnosti získá největší počet hlasů.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Živá hudba U Zajíce – Víťův brácha

MIKULOV / Zahrádka U Zajíce, Náměstí 3 19. 04. 2024 od 19 hodin Václav Otáhal …