Hodnotí vína pro Valtické vinné trhy

VALTICE – V úterý 14. dubna začaly první degustační komise hodnotit vína, která přivezli před měsícem vinaři do Španělské konírny valtického zámku na letošní Valtické vinné trhy.

V degustačním sále Národního vinařského centra na valtickém zámku nalévali dopoledne studenti Střední vinařské školy vybraným renomovaným degustátorům anonymně Ryzlink vlašský a polosladká bílá vína, odpoledne to byla vína odrůd Muller Thurgau, Rulandské šedé, Aurelius, Ryzlink rýnský a archivní bílá.

Hodnocení bude pokračovat až do čtvrtka. V pátek budou vybráni Championi pro bílá a červená vína, také pro zahraniční víno a odborná veřejnost vybere víno pro udělení Poháru Profesora Viléma Krause.

Společnost Valtické vinné trhy dokázala i v letošním roce shromáždit ve Valticích pro 48. VVT celkem 690 vzorků vín všech kategorií. Nejvíce jsou zastoupená mladá vína z ročníku 2014 v počtu 345, takže hlavní cíl této tradiční vinařské soutěže – seznámit vinařskou veřejnost s nejlepšími mladými víny – bude naplněn. Silně je zastoupen svými již nazralými víny ročník 2013 (192 vín).

Odrůdový sortiment bude i letos bohatý: 21 bílých odrůd, 13 červených odrůd a ještě 42 cuvée. Nejvíce zastoupenou odrůdou – jistě také díky rakouským vinařům – je Veltlínské zelené se 66 vzorky, v těsném závěsu je Rulandské šedé (52) a Chardonnay (45); z červených odrůd se vrací na první místo Frankovka (32). Svou dřívější popularitu, ale v novém pojetí hledají cuvée se svými 42 víny.  Loňské méně cukernaté vinobraní se odrazilo také ve větším zastoupení vín z kategorie Bílá tichá odrůdová vína se zbytkovým cukrem do 12 g/l – těch přivezli vinaři 327. Naopak těch sladších bílých se zbytkovým cukrem od 12 do 45 g/l mají ve Valticích jenom 85.

Nejvíce vín přivezli vinaři z ČR – 545, z Rakouska – 102, ze Slovenska – 42 vín a jedno víno je až z Argentiny.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Lada Rakovská: Po stopách historie města

VALTICE 25. 7. 2024 16:00 – 18:00 Historie valtických kašen Pokračování cyklu „Po stopách historie …