foto:hokej.idnes.cz

Hlinkův memoriál – Češi vítězí ve skupině, večer je čeká Rusko

Břeclav – Česká reprezentace si vítězstvím nad Finskem zajistila první místo ve skupině. K semifinále nastoupí v pátek od 19:00 v Břeclavi proti vítězi dnešního zápasu Švédsko – Švýcarsko.

Česká republika i ve svém druhém zápase zvítězila a zajistila si tak postup do semifinále. Velkou měrou se na tom podílel také útočník Filip Chlapík, který se na výsledku 4:2 podílel dvěma asistencemi. To ale tým nijak neuspokojuje, cíl je totiž mnohem vyšší. „Chceme urvat finále,“ usmívá se Chlapík.

Měli jsme na Finy připravenou taktiku, přiznává po náročném utkání Filip Chlapík

Filipe, i napodruhé jste na turnaji zvítězili. Jak utkání hodnotíte?
Zápas nám vyšel dobře. Ze začátku to bylo celkem těžké, oni pak ve druhé třetině měli hned několik přesilových her a docela nás zatlačili. Ale trenéři si vzali time-out, něco nám řekli a my jsme se časem uklidnili. Bylo to z naší strany lepší a lepší.

Hra byla často poměrně vyhrocená, čekali jste takový průběh?
S Finy to tak bývá, někdy zápas proběhne úplně v klidu, jindy je ale zápas mnohem dramatičtější a pak je to i na ledě tvrdší.

Bylo to srovnatelné s Američany, kteří také hráli velmi tvrdě?
Oni jsou tak trochu podobní soupeři. Oba týmy tvrdě napadají, dobře bruslí. Zkrátka hrají trochu podobný styl hry, z toho pak plyne i jejich tvrdost.

Na letošním turnaji se Finsko prezentuje aktivní hrou a dobrým napadáním. Připravovali jste se na ně nějak zvlášť?
Ano, udělali jsme na ně určitou taktiku, že musíme chodit pospolu a dávat si poctivě přihrávky. Toho jsme se drželi a nakonec nám to pomohlo dostávat se do protiútoků. To se nakonec ukázalo jako důležité.

V první třetině také přišel trochu kuriózní moment, když se rozbilo plexisklo. Už jste něco podobného zažil?
Ano, už se to několikrát v mé kariéře stalo. Spíš jsme chvilku nevěděli, co se vlastně děje, bylo to takové náhodné, bez nějakého většího střetu u mantinelu, ale nakonec výměna ani netrvala příliš dlouho.

Může právě přestávka během jeho vyměňování hráče rozhodit?
Myslím si, že spíš ne. Naopak jsme ji využili k tomu, že jsme si všichni mohli říct, co máme dělat, a trochu jsme se uklidnili.

Ve dvou zápasech jste vstřelili už 5 branek v přesilových hrách. Čím to, že se vám tak daří?
Trénovali jsme a musím říct, že se nám je zatím daří to využít i v zápasech. Když se nám pak totiž přesilovky daří, hodně nám to v zápasech pomáhá. Snad jsme si ještě nevystříleli štěstí a budou nám vycházet i dál.

Může mít na početní výhody vliv také nedávné rozšíření útočného pásma?
Znát to asi je. Máte na modré čáře mnohem více času. Dříve na vás více chodili hráči soupeře, teď je tam kolem vás najednou víc prostoru a lépe se střílí. Ten rozdíl se tedy pak ve hře projeví.

Vašemu týmu se zatím na Memoriálu Ivana Hlinky daří, jaké jsou vaše cíle?
Teď už máme jisté, že postoupíme do semifinále, což je skvělé. Ještě určitě budeme chtít co nejlépe dohrát poslední zápas ve skupině s Ruskem a pak se pokusíme nějak urvat finále. Placka vždy potěší (směje se).

Autor: Dominik Jakubec (http://www.hlinkamemorial.cz/)

Dnes večer od 19 hodin nastoupí Česká reprezentace proti Rusku. Může už sice hrát v naprostém klidu, protože první místo v základní skupině a postup do semifinále už jí nikdo nevezme, ale rozhodně se nedá očekávat, že do utkání půjde lehkovážně. „Hrát před tímto publikem je každý zápas obrovská výzva, takže si nemůžeme proti Rusům dovolit něco vypustit. Půjdeme do toho na maximum a nic jiného než stoprocentní koncentrace a stoprocentní výkon neexistuje,“ odmítá polevení trenér Jakub Petr.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lvům to jde i na kolečkách! Přípravka vybojovala stříbro

I když hokejová sezóna již dávno skončila, řada mladých hráčů FOSFA HC Lvi Břeclav se …