Hejtman spolu s velvyslanci vysadil ve Valticích symbolický Strom přátelství

VALTICE – NA HRANIČNÍM PŘECHODU VE VALTICÍCH PŘIPOMENULI 25. VÝROČÍ PÁDU ŽELEZNÉ OPONY

V den státního svátku 17. listopadu 2014 se ve Valticích v prostorách česko-rakouské hranice uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti 25. výročí pádu železné opony a ukončení výstavy Pozor, státní hranice!

Spolu s hejtmanem Michalem Haškem si zde listopadové události roku 89 připomenuli Jan Sechter (velvyslanec ČR v Rakousku), Ferdinand Trauttmansdorff, (velvyslanec Rakouska v ČR), místopředseda Senátu Parlamentu ČR Zdeněk Škromach, hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek a také starostové obcí z obou stran hranice – Johann Bauer (Schrattenberg) a Pavel Trojan (Valtice).

Hejtman Michal Hašek ve své řeči připomenul, jak tragickým místem byla před více než 25 lety československo-rakouská hranice – zahynuly zde stovky lidí, jejichž jediným proviněním bylo, že toužili po svobodě a životě bez železné opony. „Po 25 letech se naše vztahy díky vzájemné spolupráci konečně dostávají díky do stavu, ve kterém byly po stovky let předtím,“ konstatoval hejtman Michal Hašek. Jak dále uvedl, pro regiony z obou stran hranice je v současnosti velkou společnou příležitostí Evropská unie. „Právě současná Evropa, která je především Evropou regionů, nám pomáhá znovunavazovat zpřetrhané nitky vzájemných vztahů. Díky celé řadě projektů se nám s pomocí EU daří spravovat infrastrukturu, rozšiřovat vztahy ve spolkovém životě, v oblasti školství nebo kultury,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský hejtman, hejtman Vysočiny, velvyslanci a starostové následně v prostorách hraničního přechodu vysadili symbolický Strom přátelství.

VALTICE HAŠEK

-KR-JIHOMORAVSKY.CZ-

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …