foto:jihomoravskenovinky.cz

Hejtman jednal v Lednici s guvernérem čínské provincie Hebei

Lednice – Hejtman Michal Hašek jednal v sobotu 30. srpna 2014 v Lednici s vedením čínské provincie Hebei. Delegace, kterou vedl guvernér Lidové vlády provincie Hebei Zhang Qingwei, zamířila na jih Moravy v návaznosti na konání Čínského investičního fóra a Setkání místních lídrů v Praze.

Představitelé obou regionů navštívili Multifunkční centrum v lednickém zámku, kde jednali jak o spolupráci provincie Hebei s Jihomoravským krajem, tak o spolupráci mezi regiony obou zemí. Guvernér provincie Hebei Zhang Qingwei, který je současně předsedou rady čínských guvernérů, vyzdvihl vznik společné platformy díky uspořádání Česko-čínského investičního fóra. „Ve spolupráci krajů České republiky s čínskými regiony vidím možnosti dlouhodobého udržitelného rozvoje,“ konstatoval na jednání v Multifunkčním centru Zhang Qingwei. Jak následně dodal, vidí jistou podobnost mezi provincií Hebei a Jihomoravským krajem – oba regiony kladou důraz jak na rozvoj moderního průmyslu, tak na oblast zemědělství.

Hejtman Michal Hašek a předseda Asociace krajů ocenil vstřícnost a ochotu regionů Čínské lidové republiky k jednání o vzájemné spolupráci s kraji ČR. Jak následně uvedl, právě v Lednici by se v blízké budoucnosti mělo uskutečnit společné setkání guvernérů čínských provincií a představitelů regionů střední a východní Evropy.

„Mohu jednoznačně potvrdit, že u nás mají čínské regiony a čínští podnikatelé skutečně dveře otevřené. Máme zájem jak o společné investice, tak o zakládání společných podniků,“ uvedl Michal Hašek, který čínské delegaci představil jižní Moravu jako region přející nejen rozvoji cestovního ruchu, ale také moderním technologiím. Stejně tak informoval čínské představitele o konání 50. ročníku motocyklové Velké ceny v Brně v příštím roce.

Hejtman potvrdil též zájem čínských partnerů investovat na jižní Moravě do rozvoje sféry inovačních technologií. Nabídl také představitelům provincie Hebei, která je také vinařským regionem, možnost spolupráce v této oblasti, například formou stipendijních programů. „Kraj je zřizovatelem vinařské školy ve Valticích, úzce ve vinařské oblasti spolupracujeme také s brněnskou Mendelovou univerzitou – rádi bychom v této oblasti spolupracovali i se studenty a odborníky z provincie Hebei. Pokud by se navíc tato spolupráce osvědčila, jsme ochotni ji rozšířit i do dalších vzdělávacích oblastí,“ řekl Michal Hašek. Guvernér Zhang Qingwei ocenil tuto nabídku Jihomoravského kraje. „Jsme sice také krajem vína, musím však konstatovat, že se máme z hlediska kvality a úrovně technologií v oblasti vinařství od Jihomoravského kraje co učit,“ dodal guvernér provincie Hebei. Tato spolupráce by mohla začít fungovat od příštího školního roku.

Jedním z cílů pracovní cesty delegace provincie Hebei do Jihomoravského kraje bylo také navázání vzájemné spolupráce v oblasti cestovní ruchu. „Naše centrála cestovního ruchu bude jednat o spolupráci s konkrétními cestovními kancelářemi a dalšími partnery na čínské straně, abychom na jižní Moravě mohli přivítat více turistů právě z této země,“ řekl Michal Hašek.

www.jihomoravskenovinky.cz , Jiří Klement.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …